Окръжният съд в Монтана осъди МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца и  д-р Г. И. К. да заплатят на пациентката М. И. Г. 25 320 лева обезщетения за претърпени имуществени и неимуществени вреди. Те са й причинени заради извършени й в болницата четири медицински интервенции, свързани със смяна на тазобедрена става.

monsieur bobo vratsa

72-годишната М. И. Г. от Враца е предявила искове за непозволено увреждане по Закона за задълженията и договорите срещу д-р Г. И. К. и болница „Христо Ботев“ – Враца. Ищцата твърди, че при оперативна интервенция, проведена й на 19 февруари 2016г – тотална смяна на тазобедрена лява става, при което й е поставена протеза, същата не е извършена качествено и според медицинските стандарти, поради което на 23 март 2016 г. паднала, получила дислокация и отново й е била извършена операция за наместване на ставата.

Въпреки това още два пъти – на 23 април 2016 г. и 30 май 2016 г. поставената става се измествала и се наложило да й бъдат направени нови интервенции от същия лекар и екипа му, които също се оказали неуспешни. Тъй като болките и страданията продължили, жената се насочила за консултация в УМБАЛ – Плевен, където на 3 юни 2016 година лекарите извършили ревизия на ставата и поставили нова протеза, за която заплатила 5 320 лева.

След обсъждане на събраните писмени и гласни доказателства съдът прие, че безспорно вредата по делото по отношение на ищцата е установена, тъй като оперативната смяна на ставата не е протекла  на един етап, както обикновено се случва, а са последвали три луксации с допълнително наместване и още една оперативна интервенция в друг медицински център, при които ищцата е търпяла болки, страдания и неудобства. Вина за това според съда следва да се вмени на оператора, който не е положил необходимите грижи и внимание протезирането да се извърши успешно на един етап и не е предписал необходимата рехабилитация след първата луксация.

Окръжен съд – Монтана осъди МБАЛ „Христо Ботев „ – Враца като работодател и д-р Г. И. К. да заплатят солидарно на М. И. Г.  20 000  лева обезщетение за претърпени неимуществени вреди, както и сумата от 5 320 лева – претърпени имуществени вреди, в резултат на извършените четири медицински интервенции  ведно със законната лихва върху главницата, считано от 19 февруари 2о16 г. до окончателното й изплащане, както и 1237.32 лева – направените по делото разноски, съразмерно с уважената част от иска.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от съобщението му на страните.