Директорът на болницата в Мездра поиска да бъдат опростени всички натрупани задължения на лечебното заведение от 2012г. до 2018г. към Общината.
Дължимата сума е от неплащана системно електроенергия и възлиза на 56 187, 32 лв.
Тези пари са само част от внушително задължение в размер на 313 576.51 лв.
Предложението, ръководството на болницата е самоопределило като оздравителна мярка, макар че лечебното заведение е ЕООД и мениджмънтът му би трябвало да не разчита само на опрощаване на дългове.
Натрупаните задължения д-р Илияна Михайлова обяснява с общи проблеми, като намалените лимити и редуцирането на легловия фонд заради новата пътна карта, която обаче бе въведена отскоро.
Д-р Михайлова признава, че МБАЛ “Мездра” ЕООД не е в състояние да осигурява безпроблемното функциониране на дейността си.
Това свое откровение тя мотивира още с повишението на работните заплати и недостатъчните средства, получавани от РЗОК.
В докладната си д-р Михайлова прилага и оздравителен план за болницата, който изглежда доста закъснял, при условията в които работи здравеопазването през последните години.
В помощ на д-р Михайлова, но не изцяло, е и докладната на нейния съпартиец и кмет на Мездра Генади Събков.
Той обаче предлага на общинските съветници да опростят дълг от близо 33 000 лв. поради изтичане на тригодишна давност за годините от 2013г. до 2015 г., като се позовава на чл. 111, “в” от ЗЗД.
Все още в практиката е спорно обаче дали разходите на ток на търговско дружество могат да бъдат определени като битови сметки по смисъла на Закона за задълженията и договорите.
Дотирането по този начин освен, че ще ощети хазната, ще бръкне надълбоко и в джоба на данъкоплатеца от Мездра, който буквално ще плати тройно за правото си на здравеопазване.
По този повод питаме кмета на Мездра, дали начинът за подпомагане на общинската болница, както и предложения от д-р Михайлова оздравителен план не би трябвало да бъдат подложени на обществено обсъждане.