сряда, 29 април 2026 г.

други новини

Прочети още

ЕК заведе дело срещу България и изпрати мотивирано становище

Иск срещу България и още шест държави

Европейска комисия предяви иск срещу България и още шест държави членки пред Съд на Европейския съюз заради неизпълнение на задължения по Директивата за устойчивостта на критичните субекти.

Според Комисията страните не са транспонирали в срок европейските правила и не са уведомили за националните мерки по Директива (ЕС) 2022/2557. Освен България, процедурата засяга още Испания, Франция, Люксембург, Нидерландия, Полша и Швеция.

Какво предвижда директивата

Целта на директивата е да гарантира непрекъснатото предоставяне на услуги от жизненоважно значение за обществото и икономиката на ЕС. Това включва ключови сектори като енергетика, транспорт, здравеопазване, водоснабдяване, банков сектор и цифрова инфраструктура.

Правилата обхващат рискове като природни бедствия, терористични атаки, киберзаплахи и саботаж.

Ново предупреждение към България

Комисията е изпратила и мотивирано становище до България и още осем държави членки заради липса на уведомление относно транспонирането на Директива (ЕС) 2022/2381, свързана с баланса между половете в управителните съвети на дружествата.

Изисквания за равенство в управлението

Според директивата големите публични компании в ЕС трябва да постигнат 40% участие на по-слабо представения пол сред директорите без изпълнителни функции или 33% сред всички директори.

До момента България, Белгия, Чехия, Кипър, Латвия, Унгария, Австрия, Полша и Португалия не са уведомили за предприети мерки.