От днес в цялата страна започна транспортирането на изборните книжа, като процесът протича под засилена охрана от страна на Министерството на вътрешните работи. Паралелно с това се осигурява и сигурността на изборните помещения в навечерието на вота.
Това стана ясно по време на брифинг на Координационния съвет за подготовка на изборите, на който бяха представени актуални данни за хода на подготовката и предприетите мерки срещу нарушения на изборните права.
По думите на заместник-министъра на вътрешните работи Иван Анчев, към момента в МВР са постъпили общо 1042 сигнала за нарушения на изборния процес. За сравнение, в същия период преди изборите през 2024 г. те са били 179. Образуваните наказателни производства са 308, а досъдебните – 307, при едва 58 година по-рано. Задържаните лица до момента са 183.
Въпреки че броят на специализираните полицейски операции е по-малък – 167 към 3 април, резултатите са значително по-високи. „Показателите са постигнати с по-малък ресурс, но с видимо по-добър ефект“, подчерта Анчев.
В рамките на подготовката предстоят и национални съвещания в Пловдив и Велико Търново с участието на областните дирекции на МВР от Южна и Северна България, насочени изцяло към организацията на изборния процес.
От своя страна Министерството на външните работи е приключило обработката на заявленията за гласуване в чужбина. В законовия срок са публикувани всички заповеди за разкриване на секции зад граница, а за улеснение на избирателите е създадена интерактивна карта с техните адреси.
Работи се активно и по логистиката за изпращане на машините за гласуване извън страната, съобразно указанията на Централната избирателна комисия.
Въвеждат се и нови технологични решения. За първи път ще има възможност да се проверява дали устройствата за видеонаблюдение реално излъчват сигнал по време на преброяването на бюлетините. Освен това се разработват решения за по-добра достъпност, включително чрез QR кодове, които ще позволят на незрящи избиратели да се информират за кандидатските листи.
Специално внимание беше обърнато и на студентите. Отправена е препоръка към висшите учебни заведения да съдействат за издаването или заверяването на необходимите документи, така че учащите да могат да упражнят правото си на глас в изборния ден.
Институциите подчертават, че подготовката за изборите върви по план, като усилията са насочени към гарантиране на сигурен, прозрачен и достъпен изборен процес за всички граждани.






