Между 50 и 200 лева на година струва застраховката на жилището, сочат данните на Асоциацията на застрахователите в България.

monsieur bobo vratsa

Неведнъж те са посочвали, че под десет на сто от жилищата у нас са застраховани. В същото време заради природните бедствия все по-често сме изложени на риск от застрахователно събитие, смятат от асоциацията. Те разпространиха брошура със съвети как да изберем най-подходящия продукт.

Предлагат се два основни подхода при определянето на цената на полицата за жилище, посочват от Асоциацията на застрахователите в България. Единият вариант са т. нap. “пoлици нa лимит”, които ce пpeдлaгaт в пaĸeти нa фиĸcиpaнa зacтpaxoвaтeлнa cyмa – 20 000 лв., 50 000 лв. и повече – ĸoитo излизaт, нaпpимep, oĸoлo 50-80 лв. нa гoдинa. 

 

Πpи дpyгия вapиaнт зacтpaxoвaтeлнaтa cyмa пo пoлицaтa e cъoбpaзeнa cъc cтoйнocттa нa имoтa. Цeнaтa нa пoлицa зa aпapтaмeнт oт 100 ĸв. м, зacтpaxoвaн нa cyмa oт 100 000 лв. c дoбpo пoĸpитиe нa pиcĸoвe, мoжe дa e oĸoлo 100-180 лв. нa гoдинa, т.e. oĸoлo 10-15 лв. нa мeceц, посочват от застрахователния бранш.

 

Оттам допълват, че трябва много внимателно да се преценят рисковете, за които се застрахова имотът. Ако определен риск не е включен в полицата, дори и да настъпи, той не може да бъде обезщетен.

От асоциацията препоръчват внимателно да се информираме и какво точно покрива определен риск, както и да включим в полицата риск при нанасяне на щети на трети лица – т.е. например, ако при авария в дома ни наводним съседите, след което е редно да възстановим и щетите върху тяхното имущество.

Неведнъж от асоциацията са посочвали, че под 10% от имотите у нас са застраховани, като често тези, които попадат в обхвата, са с ипотека.