Пловдивската фирма “НОВЕДАТ 22” ЕООД е представила в община Враца ивестиционно намерение за изграждане на Фотоволтаична електрическа централа. Това става ясно от публикуваните на сайта на администрацията документи за предстоящата днес сесия на общинския съвет.
Инвестиционното намерение е за проектиране, изграждане и експлоатация на соларен парк върху поземлен имот с идентификатор 12749.226.35, публична общинска собственост (земеделска земя – пасище), по кадастралната карта и кадастралните регистри на село Върбица, община Враца, местност „Зад върха“, с площ 66042 кв. м.
С инвестиционното предложение се цели произведената електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници да е предназначена изцяло за продажба на свободния пазар. Фотоволтаичната електрическа централа се състои от общо 7300 броя фотоволтаични модули с идентични параметри и характеристики, с обща инсталирана мощност 4000 kW. Монтажът на модулите ще се извършва върху метални конструкции, фиксирани към терена. Модулите ще бъдат ориентирани на юг /или изток-запад/ с цел максимална ефективност, като ще се монтират под наклон 23 градуса спрямо земната повърхност. За постигане на оптимално ниво на напрежение, фотоволтаичните модули ще бъдат монтирани в стрингове (последователно свързани модули), като отделните стрингове ще включват 280-300 модула.
Генерираните напрежения и ток са постоянни (прави), което обуславя ниски нива (или отсъствие) на електромагнитни смущения. Така произведената постояннотокова енергия постъпва в инверторната част на ФЕЦ, където електрическите величини се преобразуват в променливотокови и съответстващи на параметрите на приемащата електрическа мрежа.
Предвидени са 24 броя стрингови инвертори (стандартизирани изделия), разположени в полето на ФЕЦ.
Мрежовата част включваща съоръженията за присъединяване към електроразпределитената мрежа ще се осъществява чрез кабелен електропровод, положен подземно с необходимата дължина до точката на присъединяване. Ще бъде изграден и Комплексен трафопост за конвертиране на напрежението с цел присъединяване на произведената енергия и отдаването и в електроразпределитената мрежа.
Общата площ на ФЕЦ възлиза на 50 000 m2 , включително площта на отделните фотоволтаични модули, носещите конструкции, прилежащите съоръжения и необходимите отстояния.
Подобна инвестиция би довела до приходи за Община Враца от правото на строеж върху имота, също така ежегодно ще постъпва и местен данък за изградената инфраструктура – сграден фонд. Не на последно място е и социалният ефект от осъществяването на такава инвестиция. При реализацията й биха се открили значителен брой работни места, както и ще се ангажират като подизпълнители множество местни фирми. Реализацията на проекта е изцяло съобразена с екологията и е щадящ природата, без никакво въздействие върху околната среда. Енергията, която ще се произвежда е 100% зелена с 0% емисии. Това Инвестиционно намерение кореспондира с целите заложени на Европейския съюз за намаляване на парниковите газове и нарастване делът на възобновяеми енергийни източници, се казва още в документа.
Предстои общинските съветници като принципал на общинската собственост, да решат за извършване на предварително проучване относно възможността за присъединяване към електропреносната мрежа на мощности за производство на електроенергия от ВЕИ, съответно получаване на становище /точка/ за присъединяване.