С кмета на Мездра Иван Аспарухов разговаряме за работата на общината в условия на повишени цени на електричество и липса на бюджет за 2022г.
Г-н Аспарухов, община Мездра не въведе режим на уличното осветление. Това означава ли, че всичко във вашата община е наред?
Не е наред, сметката за електричество не се различава от останалите и имаме 3-4 пъти повишаване на разходите в тази част. Въпросът е какво управленско решение ще се вземе.
Най-лесно е да се обяви режим като управленско решение, но като техническо решение е изключително трудно за изпълнение.
Също така уличното осветление трябва да се счита за социална дейност и за това заявих, че каквото и да ни струва, няма да въвеждаме режим.
На първо място, много е трудно да се отчете икономията от такъв тип решение и второ, със сигурност ще бъде нарушен комфортът в населените места.
Ако не се предвидят компенсации в най-скоро време, ние ще имаме проблеми с плащането, защото вече осми месец нямаме доставчици на ток. Никой не се явява на поръчките за доставка на електроенергия за общините.
За това сигнализирахме още през месец май миналата година, когато започнаха да се отказват доставчиците на електроенергия на така наречения либерализиран пазар.
Проведохме нови процедури, отново никой не се яви и сега работим с ЧЕЗ, които утре могат да ни поставят каквито условия поискат. Ако няма някакви нормални компенсации – мерки, които да намалят тежестта върху общините, вероятно ще се стигне до там да не се плащат сметките за електроенергия.
По какъв начин влияе върху общинските бюджети фактът, че все още не е приет държавният бюджет?
За първи път работим в такава непредсказуема среда.
В момента този ръст, който очаквахме да има в общинските бюджети за работни заплати, не е налице, защото трябва да бъде приет държавният бюджет и да видим дали има или няма повишение там, тъй като става въпрос за стандарт.
Същата е ситуацията и в образованието, в социалните дейности, които в последните години се разшириха и тук включвам и топлия обяд, който осигуряваме за 400-500 души.
За това средата е непредсказуема, а ние изпълняваме своите функции, но когато калкулираме направените разходи може да се окаже, че сме похарчили за януари повече пари от една дванайсета от годишния общински бюджет, както е разпореждането.
Проверяващите може и да не вземат предвид, че топлият обяд например бе удължен лятото и ангажиментите остават и за тази година.
Очакваме да бъде приет държавният бюджет и да ни дадат стандартите, за да можем да съставим общинския бюджет и да го пуснем за обществено обсъждане.
В сегашната ситуация, това може да стане най-рано през април, при условие, че до края на февруари се приеме държавния бюджет на второ четене.
Пак казвам, че ние работим и изпълняваме своите задължения, но защо толкова години се лутахме, а нямаме елементарна предсказуемост и стабилност в поне една сфера.
Трябва да знаем на какво можем да разчитаме, за да не направим дисбаланс.
На този етап темата с бюджета наистина е тежка за всяка община и обичайно това се отразява донякъде на календара с културните събития. Вие обаче не сте отменили традиционните тържества за празника на лозарите. Разкажете ни повече за отбелязването на Трифон Зарезан в община Мездра.
И тази година община Мездра ще отбележи Трифон Зарезан. Имаме традиционни винарски райони като Типченица, Дърманци, Лютидол. Тържествата са в рамките на селата и макар и не толкова пищно заради пандемията, празникът ще бъде отбелязан. Дионисиевите празници на Калето също се провеждат.
Трифон Зарезан много хора го отбелязаха на първи февруари, сега ще го отбележат официално, а пък ние ще го отбележим институционално.
На лозарите пожелавам търпение: първо да изрежат хубаво лозите, да отгледат хубаво грозде, а после да бъдат търпеливи то да прекипи и да пият хубаво вино.
Това е нещо като темата за бюджетите – трябва много грижа, преди да се види някакъв резултат.
Доста масиви се възродиха в нашата община, има инвестиции във винопроизводството.
Пожелавам една плодородна година на производителите!