Д-р Анелия Якимова е началник на „Отделение за кожно-венерически заболявания” в МБАЛ „Христо Ботев“-Враца.

obyava za rabota vratsa

Едно от най- честите и упорити оплаквания след преболедуване на коронавирус е постковидният косопад. Той се проявява като остра реакция на възпалителните проблеми вследствие на заболяването, но може да е и следствие на нивата на остър или хроничен стрес, които хората изпитват, живеейки в пандемични условия. 

Какво представлява постковидният косопад?

Косопадът, който се наблюдава след прекарана инфекция от COVID-19 може да бъде както дифузен, така и локализиран в определени области. Нещо, което би успокоило пациентите с този проблем е, че неприятният ефект е временен. 

 

Този тип косопад се изразява в преждевременното преминаване на голям брой космени фоликули от фаза анаген във фаза телоген, с последващо прекомерно опадване на косата. 

Важно е да се знае, че в нормалния скалп 90-95% от космените фоликули са в анагенна фаза (фаза на растеж), а само 5 до 10% са в телогенна фаза (фаза на почивка).

Дневно от скалпа се отделят около 100-150 косми. 

Причини за косопада

Причини за косопад могат да бъдат и различни метаболитни промени (бременност, недохранване), както и стресови състояния и травми, и други фактори.

Предполага се, че инфекцията от COVID-19 оказва ролята на подобен стресов стимул и това води до значително увеличаване на броя косми, които ще отпаднат в някакъв период от време, след като заболяването премине. 

Средната стойност на отпаднали косми нараства на около 300 косъма дневно, но в някои изключения може да надвиши и 1000 косъма дневно. 

В специализираните медицински издания първите публикации, свързани с този проблем се появиха още през 2020 г. Тогава италиански дерматолози направиха първите съобщения за 3 такива случая, възникнали след тежка инфекция на коронавирус.

При тях разреждането и опадането на косата са започнали съответно 75 дни, 60 дни и 36 дни след фебрилния пик. И трите пациентки са жени, които никога преди това не са имали подобни проблеми. 

Следват още и по-мащабни проучвания, но увеличаващият се брой на пациентите с постковиден косопад е сериозен повод за обсъждане на използваните до този момент лечебни подходи за третиране на проблема.

Какво е лечението?

Тук е важно отново да повторя, че постковидният косопад е самоограничаващо се заболяване.

Връщането на нормалното състояние на косата обаче може да отнеме повече месеци.

Относно подходящото медикаментозно лечение – средства, стимулиращи космения растеж, витамини, антистрес фактори, пациентите е необходимо да се консултират задължително със своя дерматолог за адаптиране на индивидуалната необходимост при всеки един пациент.

Не на последно място като метод за справяне с този проблем и съответно съкращаване на периода на възстновяване е и мезотерапията. 

Мезотерапията като средство за справяне с косопада

Мезотерапията също е медицинска процедура и трябва да бъде извършена от лекар.

Тя представлява инжектиране на скалпа на пациента с коктейл от лекарства, витамини, биопептиди, натурални стимуланти, аминокиселини и др. 

Мезотерапията е много подходящ метод за внасяне на локални средства в скалпа  и чрез нея се постига много добър резултат. 

Неотменна част от терапията е умението на специалиста да успокои пациента, че състоянието му е лечимо и обратимо, защото постковидният косопад може да окаже пагубно влияние върху самочувствието и психоемоционалното състояние – както при мъжете, така и при жените. 

Точно поради тази причина не отлагайте и проведете навременна консултация с вашия дерматолог, за да предприемете навреме подходящото лечение и съвсем скоро да се чувствате в отлична форма.

Мария Димитрова

——————————————————-

Контакти :Д-р Анелия Якимова- дерматолог,

Практика: гр. Враца, бул. „Никола Войводов” 34. Телефон: 0887370550.

Контакт във Facebook: ТУК