Тунел под Петрохан ще има, категоричен е служебният министър на околната среда и водите Асен Личев. Той бе на посещение в района, където ще преминава бъдещото трасе.

monsieur bobo vratsa

Министърът заяви, че заедно с проектантите ще се опитат да избегнат защитената зона, която граничи със сервитута на пътя.

„Да се ползва тънкото чувство на северозападния гражданин, че е най-изостанал, че е откъснат от държава, че държавата му пречи да се развива е много гадно, в предизборна обстановка”, отбеляза Личев.

Служебният министър е категоричен, че не е видял проект за тунела, нито предпроектни проучвания, нито пари за изграждането му.

Тунелът под Петрохан отново влезе във фокуса на общественото внимание след като в началото на юни, екоминистърът спря процедура за екологична оценка на тунела под прохода. Междувременно няколко организации от Северозапада обявиха, че започват протести на Петрохан, а седмица по –късно министърът отмени решението си.

До края на месец юни от АПИ ще прецизират проекта и отново ще го внесат в екоминистерството,

пишат местни медии.

Изграждането на тунел под прохода „Петрохан“ ще бъде включено като български проект по инициативата „Три морета“, тъй като линията Юг-Север се оказа най-натовареният път за излизане от Азия към Европа.

Прединвестиционно проучване очертава три варианта за бъдещия тунел под Петрохан.

В по-голямата си част те следват съществуващия път София – Петрохан – Берковица – Монтана – Лом.

Единият от вариантите предлага тунел с дължина малко над 4 км с денивелация 145 м, вторият – тунел с дължина отново от малко над 4 км и денивелация от 181 м, а третият – за тунел с дължина почти 7 км и денивелация от 239 м.

Снимка: Новините от Монтана