Светът ще стане по-топъл от очакваното до края на столетието. Това показва изследване на 100 от водещите учени във Франция, работещи в Националния център за научни проучвания, Атомния енергиен съвет и климатичната служба Meteo-France. Преработените климатични модели са изисквали 500 млн. часа изчисления от суперкомпютри, пише Bloomberg, цитирани от Капитал.
Според най-песимистичния сценарий средните глобални температури ще се покачат с 6–7 градуса по Целзий до 2100г. Това е с около 1 градус по Целзий повече от предишните прогнози и е доста над тавана от 2 градуса по Целзий, приет от ООН.
Над това равнище бурите ще станат по-мощни, а нивата на моретата и океаните ще бъдат с над 1м по-високи. Преработените модели на френските учени вземат под внимание регионалните ефекти от по-високите температури.
„Наблюдава се скок в качеството на резултатите за моделите при редица индикатори. Имаме по-голямо доверие в новата версия в сравнение със старата“, казва климатичният експерт от Атомния енергиен съвет Паскал Браконо. Всички сценарии, генерирани чрез моделите, прогнозират по-голямо глобално затопляне от предишното изследване през 2012г.
Най-песимистичният сценарий разглежда бърз икономически растеж, задвижван от изкопаемите горива. Според него в Европа горещите вълни ще станат по-интензивни, а Арктика ще бъде изцяло без ледове през лятото през последните две десетилетия на този век.
Само според един от преработените климатични модели повишението на глобалните температури ще остане под 2 градуса по Целзий до края на века. Този най-оптимистичен сценарий разглежда въглеродна неутралност до 2060 г., последвана от възход на технологиите за улавяне на въглерод. Това също така ще изисква по-нисък ръст на населението, приоритет за устойчивото развитие и силно глобално сътрудничество за намаляване на замърсяването.