Турция има срок от две седмици да се откаже от сделката за С-400 с Русия, защото в противен случай САЩ ще я изключат от програмата за Ф-35 и ще й наложат санкции, съобщава турският в. ”Сьозджу”, позовавайки се на американската телевизия Си Ен Би Си.

Според телевизионния канал Турция трябва да вземе решение до края на първата седмица на юни. Информацията се базира на източници, чиято самоличност не е огласена.

obyava za rabota vratsa

Ако Анкара все пак не се откаже от сделката си с Москва, може да бъде изправена и пред санкции от страна на НАТО, предупреждават още източниците.

“Страните от НАТО трябва да разполагат с оборудване, което се съчетава с военните системи на НАТО. Руските системи не могат да отговорят на тези стандарти.

Подчертаваме, че ако Турция не анулира сделката за С-400, тя ще се сблъска с много сериозни и негативни последици”, предупреждават американски представители.

В случай че Турция действително получи С-400 това лято, както се планира, то системите ще бъдат подготвени за експлоатация през 2020 г., се посочва още в публикацията на “Сьозджу”.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се срещна в петък с председателката на руския Съвет на федерацията Валентина Матвиенко, пред която заяви, че Турция ще изпълни договора за купуване от Русия на зенитно-ракетните системи С-400.

В разговора Ердоган е казал, че на Турция се оказва безпрецедентен натиск по въпроса, но че страната възнамерява да изпълни подписаното споразумение.

В. “Поста” цитира думите на президента, че “след С-400 идва ред и на С-500”, като на обсъждане ще бъде подложен и въпросът за съвместно производство на С-500. Това Ердоган казал по време на ифтар (вечеря през свещения за мюсюлманите месец Рамазан) с младежи в двореца Долмабахче в Истанбул на 19 май.

“Ние сме затворили темата за С-400. Тоест не може да става дума за връщане назад. Този въпрос е приключен, а договорът предвижда системите да ни бъдат предадени от юли. Може да изтеглят (датата), да ги получим по-рано”, заяви президентът.

Ердоган подчерта, че Анкара е получила от Руската федерация много добри условия по сделката, като по думите му след С-400 в дневния ред може да влязат и С-500. Според него “и при С-500 ще става дума за съвместно производство, както и при С-400”.

Спирайки се на това изказване на президента на Турция, в. “Ортадогу” цитира мнението на руски военен експерт, според когото дори една-единствена система С-500 ще бъде достатъчна да отговори на всички нужди на Турция.

Сергей Хатилев, бивш началник на зенитно-ракетните войски на Русия, също казва, че няма връщане назад от договорената между Турция и Русия сделка за С-400.

По думите му Анкара първо трябва да получи тези системи, да ги проучи, да обучи военните си да работят с тях, да организира тренировъчни маневри на мястото, където ще бъдат разположени, и т.н., а едва след това да направи оценка за работата им и да мисли за бъдещето, съобщава frognews.bg .