Европейската комисия отправя първата покана за представяне на предложения по линия на Фонда за иновации — една от най-големите програми за демонстриране на новаторски нисковъглеродни технологии в света, финансирана от приходи от търгове за квоти за емисии по схемата на ЕС за търговия с емисии.
Фондът за иновации ще финансира революционни технологии
в областта на енергията от възобновяеми източници, енергоемките отрасли, съхранението на енергия и улавянето, използването и съхранението на въглероден диоксид.
Той ще насърчи екологосъобразното възстановяване чрез създаване, на местно равнище, на устойчиви с оглед на бъдещето професии, което ще проправи пътя към неутралност по отношение на климата и ще укрепи водещата роля на Европа в областта на технологиите в световен мащаб, обясняват от ЕК.
Франс Тимерманс, изпълнителен заместник-председател на Комисията, заяви:
„Тази покана за представяне на предложения идва точно навреме. ЕС ще инвестира 1 милиард евро в обещаващи проекти, готови за пускане на пазара, като например във връзка с чистия водород или други нисковъглеродни решения за енергоемки промишлени отрасли като стоманодобива и производството на цимент и химикали. Ще оказваме също така подкрепа за съхранението на енергия, мрежовите решения и улавянето и съхранението на въглероден диоксид. Тези широкомащабни инвестиции ще спомогнат за възобновяването на икономическата дейност в ЕС и за постигането на екологосъобразно възстановяване, което да ни доведе до неутралност по отношение на климата през 2050 г.“
За периода 2020—2030 г. по линия на Фонда за иновации ще бъдат разпределени около 10 милиарда евро приходи от търгове за квоти за емисии в рамките на Схемата на ЕС за търговия с емисии, в допълнение към неизплатените приходи от предшественика на Фонда за иновации — програмата NER300.
Въз основа на първата покана ще бъдат отпуснати безвъзмездни средства в размер на 1 млрд. евро за широкомащабни проекти за чисти технологии — подкрепа за преодоляване на рисковете, свързани с комерсиализацията и широкомащабните демонстрационни проекти.
Тази помощ ще допринесе за навлизането на пазара на нови технологии.
За обещаващи проекти, които все още не са готови за пускане на пазара, е заделен бюджет от 8 млн. евро за подпомагане разработването на проекти.
Поканата е отворена за проекти от всички държави — членки на ЕС, Исландия и Норвегия, в сектори, отговарящи на условията за финансиране. Средствата могат да се използват в сътрудничество с други инициативи за публично финансиране, като например държавна помощ или други програми на ЕС за финансиране.
Крайният срок за подаване на кандидатури е 29 октомври 2020 г. Проектите могат да бъдат подавани чрез портала на ЕС за финансиране и възлагане на обществени поръчки, на който са публикувани повече подробности относно процедурата като цяло.