Ден след 65-ият си рожден ден, роденият във врачанското село Осен художник Явор Витанов, който от близо три десетилетия живее и твори във Варна, подреди самостоятелна изложба живопис в гр. Мездра.

Творецът гостува в крайискърския град за втори път – първият беше в навечерието на Рождество Христово през 2010 г. Събитието е от програмата на 47-мите Празници на културата „Мездра-май“.

monsieur bobo vratsa

Експозицията включва 11 маслени платна:

10 морски и природни пейзажи, нарисувани в типичния за автора експресивен стил – „Черноморски бряг – червените скали“, „Река Камчия“, „Рибари – завръщане“, „Последната и първата вълна“, „Калиакра – тихата вода“ „Черноморски бряг“, „Мотив от Кова̀чевица“, „Пейзаж от Стара планина“, „Дългият път“ и „Природа – планински пейзаж“, както и натюрмортът „Слънчогледи“. Обединява ги мистичното преклонение пред Твореца, Природата и Родината, което струи от всеки негов щрих.

„Светът в картините на Явор Витанов е място, където времето е спряло – улици, мегдани и огради, фасади на стари къщи, дворове, дувари и порти, воденици, пейзажи от Врачанския Балкан, Родопите, Черноморието…, подчерта при откриването на изложбата Светла Дамяновска, гл. експерт „Културно наследство и религиозни дейности“ в Община Мездра. Битът на българина и съхранението на ценностите му винаги са били в центъра на вниманието на художника.

Витанов остава верен на себе си и на своя стил да се докосва до възрожденските пейзажи, които събуждат националната ни гордост. Поклонът към морската тематика също оставя трайна следа в творческата му биография.“

„Явор Витанов е от онези художници, които можем да намерим в червената книга на изчезващите български артисти, казва за него известният варненски художник и галерист Валерий Пощаров. Като начин на изповядване на живота и таланта, като стил на житейско и артистично поведение, като цялостна философия. Аскетичен на вид, бохем по душа, той върви по пътя си тихо и ненатрапчиво, встрани от суетата и парадния шум, често с бремето на несгоди и лишения, но винаги позитивен и великодушен към околните.“

„Не се дразня, че хубавите неща, както вярно казва поговорката, стават бавно. Добре, че все пак стават, споделя Явор Витанов. Ядосвам се, че лошите работи се случват много бързо. Докато се обърнеш и нещастието те сполетяло. За миг можеш да се нараниш, а лечението след това да бъде дълго, мъчително и скъпо. Достатъчно е да се докоснеш до заразно болен и да те прихване. Обратното е невъзможно. Тоест, болен да се докосне до здрав и в миг да оздравее.

Да вземем най-великото творение на природата – човека. Колко време, усилие и труд са му необходими, за да изгради едно честно име, един добър авторитет! И понякога колко малко е нужно, за да рухне този авторитет, да се очерни доброто име.

Да надникнем в приятелството, което Аристотел определи като цвета на човешкото общуване. Много време е необходимо да наречеш един човек приятел. И толкова малко понякога трябва, за да се убедиш, че не е бил истински приятел.

Да влезем в основната клетка на обществото. И тук народът е категоричен. Да направи от момченцето си мъж и човек, на добрата майка са нужни поне двадесет години. Лошата тъща може да ошашави същия този мъж за половин час. И в самото общество е така.

Ето защо много ми се иска да сменим скоростта на доброто и злото. На хубавото и лошото. Поне там, където можем – в приятелството и семейството.“

Почитателите на изобразителното изкуство могат да разгледат изложбата на Явор Витанов до 18 юни във фоайето на втория етаж в сградата на Община Мездра, а който желае – и да си закупи негова картина.

Явор Витанов е роден на 17 май 1957 г. в село Осен, община Криводол. От близо три десетилетия живее и твори в гр. Варна. Има над 100 самостоятелни и участие в множество общи художествени изложби у нас и в чужбина – Варна, Бургас, София, Велико Търново, Враца и др. Негови картини са притежание на родни галерии и частни колекции в Русия, САЩ, Холандия, Франция, Германия, Гърция, Дубай и т. н. Член е на Сдружението на варненските художници. Носител е на годишната Награда на Община Криводол за 2007 г.