За четвърти път на Богоявление в Зверино се изви мъжко ледено хоро, кметът на селото хвана кръста

В истински триумф на вярата и съхранените традиции се превърна за поредна година честването на големия християнски празник Кръщение Господне в най-голямото село в община Мездра – Зверино.

monsieur bobo vratsa

Благодарение на задружните усилия на родолюбиви българи, водени от журналиста Борислав Радославов, навръх Йордановден в крайискърското селище беше извършен за здраве ритуалът по спасяване на Богоявленския кръст, съчетан за четвърти път с мъжко хоро в ледените води на река Златица.

Началото на светлия празник даде тържествената литургия в параклиса „Рождество Богородично” при православния храм „Св. Димитър”, отслужена от енорийския свещеник отец Антон Петков.

От църквата към „Долната махала”, до „Пръстените”, потегли литийно шествие, начело с иконата на Светото Кръщение, хоругви и развети национални трибагреници под звуците на родопски каба гайди.

На левия бряг на Искъра отец Антон отслужи Велик Богоявленски водосвет и благослови миряните, а самодейци от Народно читалище „Факел-1926“ изнесоха тематична програма, с която беше почетена и 172-ата годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев.

Традициите са онова, което свързва човека с Родината. Най-силната тръпката на българите се е появявала винаги в оня момент, в който се спазват традициите ни, подчерта в словото си Мирела Николoва, студент по журналистика. Защото никой народ не прилича на нашия. И без значение къде сме по света, щом усетим българското, сърцето ни се разтапя. И се чувстваме у дома.“

Тази година за „спасяването” на Богоявленския кръст се хвърлиха 33-ма мъже и младежи, родом от Зверино.

Пръв до Разпятието стигна кметът на селото Стоян Петров, който пожела на всички здраве, късмет и благоденствие през Новата годна и да продължават да пазят българските традиции.

След това в река Златица за четвърта поредна година се изви магическо мъжко ледено хоро, на което се хванаха повече от 50 юнаци под звуците на „Песен за Капитан Петко войвода”, химна за Райна Княгиня „Кой уши байряка” и „Рипни, Калинке“ в съпровод на виртуозните музиканти от смолянския състав „101 каба гайди” с ръководител Никола Марковски.

Най-малкият играорец бе Самуил Николов, който е само на годинка и три месеца, а най- възрастен – 53-годишният тъпанджия Пламен Кръстев.

Накрая тържеството на българщината се пренесе на площада, където се извиха несчетен брой хора, на които се хвана мало и голямо – повечето, пременени в народни носии.

Събитието уважиха кметът на Мездра Иван Аспарухов, председателят на Общинския съвет Яна Нинова, кметове на населени места от района на Искърското дефиле, общински съветници и стотици жители на околните села.