Земетресение от 6,2 по Рихтер стана в района на Истанбул, Турция.
Според данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център и турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД),
то е станало на дълбочина около 7 километра и е продължило 13 секунди.
Пострадали са 151 души. Те са получили наранявания, след като са скочили отвисоко в паниката си. Настанени са в болници, без опасност за живота си.
За момента няма информация за съборени сгради. В Истанбул има такива с пукнатини по стените.
Положението е овладяно и ситуацията е спокойна.
Наблюдава се интензивна афтършокова активност, която е обичайна за територията на Турция и ще продължи през следващите седмици. Властите в Турция отчитат 47 земетресения в Истанбул в рамките на три часа, сред които и най-силното – с магнитуд 6,2. Микроземетресения се очаква да бъдат регистрирани още около година, прогнозират от НИГГГ към БАН.
Според Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география – БАН има данни земетресението да е усетено на цялата територия на България. В градовете Бургас, Варна, Шумен, Стара Загора и София.
В Хасково много хора са получили известие на телефоните си с предупреждение и информация какво да правят при земетресение. Трусът е бил усетен и в голяма част от училищата, като се е стигнало и до евакуация на ученици. На този етап няма данни за причинени щети на територията на Хасковска област.
Земетресението е усетено и в Шумен, предимно по високите етажи. Няма данни за нанесени щети. „Столът, на който стоях, се разклати доста стабилно. Трусът се усети значително на третия етаж”, разказа жителка на града.
Сеизмологът при Националния сеизмологичен център – БАН Пламена Райкова-Цанкова обясни, че земетресението е било очаквано, тъй като районът, в който беше регистриран трусът, е сеизмичен.
„Земетресение, близо до Истанбул, се очакваше. Събитието е силно, усетено е и на наша територия, което също беше очаквано, защото става въпрос за магнитуд от 6,3 по Рихтер”, поясни Цанкова пред Нова.
Сеизмологът подчерта, че не може да се търси връзка между земетресенията на островите в Гърция и наблюдаваните трусове в разлома в Турция.
Какво да правим при земетресение:
→ Както във всички критични ситуации, най-важното е да не се поддавате на паниката;
→ Не трябва да напускате жилището, училището и изобщо сградата, в която се намирате, освен ако бихте могли да излезете на открито и да се отдалечите на безопасно разстояние от сградата за около 10 секунди от усещането на труса;
→ Отворете вратите за излизане, тъй като могат да се заклинят и да не се отворят, което ще затрудни евакуацията след края на труса;
→ Заемете най-безопасното място в сградата – под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло;
→ След първите вибрации люлеенето ще се засили. Запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите;
→ Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради, далекопроводи, улични лампи и високи дървета;
→ Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте;
→ В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.