Eкип от експерти на Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца, съвместно с представители на Българско дружество за защита на птиците и Дирекция на природен парк “Врачански балкан”, участва в 46-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас.
Наблюдението се извърши по поречието на река Искър от село Люти брод, община Мездра до село Чомаковци, община Червен бряг и на язовир “Дъбника”.
Целта е преброяване на птиците и състоянието на популациите на птиците, както и на местата, където те зимуват, съобщава БНР.
“По обходените маршрути бяха преброени над 1 600 представители на различни видове птици, от които 20 вида водолюбиви, сред които чапли, качулата и кафявоглава потапница, зимно бърне, малък и голям гмурец, зеленоглава патица и др. Най-многобройни се оказаха лиските и зеленоглавите патици, както и белия ангъч. Особен интерес за наблюдателите тази година представляваше присъствието на морски орел и бял ангъч, които бяха наблюдавани на язовир “Дъбника” край град Враца”, каза Ирина Маринова – младши експерт в направление “Биологично разнообразие” в РИОСВ- Враца.
Спрямо данните от миналата година, сега преброяването показа, че видовият състав и числеността на птиците се увеличават.
Екип с експерти от РИОСВ – Монтана също участва в 46-то Среднозимно преброяване на водолюбивите птици. В язовир “Огоста” екипите са наблюдавали птици в 9 точки, а по река Дунав- на 19.
“През настоящата година са преброени 1 639 броя птици от 19 вида на язовир “Огоста”, докато миналата година са били 2010 броя птици от18 вида. Преброяването по поречието на река Дунав показа, че броят е 1 364 от 16 вида, докато през 2021 година, януари месец, са преброени 1 704 броя от 15 вида”, съобщи Валери Първанов- главен експерт в РИОСВ- Монтана.
Най-много са преброените зеленоглави патици, бърнета, голям корморан. Забелязани са и два морски орела, защитени от закона. Топлата зима е една от причините повечето водолюбиви птици да останат да зимуват в Европа и по-малко да са във водоемите в Монтана.