Главната инспекция по труда (ГИТ) може да проверява и работещите дистанционно от дома си, когато компанията е въвела този режим, за да защити служителите си от заразяване с коронавируса. Това следва от разпространени от ГИТ указания към работодателите.

obyava za rabota vratsa

Работодателите трябва да имат предвид, че според законодателството те са задължени да оценят риска на работното място на всеки свой служител или работник дори когато то е в дома на наетото лице, както и да предприемат мерки за минимизиране на установените рискове, предупреждава трудовата инспекция.

Тя добавя, че контролните органи на Инспекцията по труда имат право да извършват проверки в домовете на работещите, когато в тях е обособено работно място.

Основните опасности за работещия в дома си засягат и физическото, и психическото му здраве.

ГИТ се позовава на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA), според която когато работи от разстояние, работникът е поставен в социална изолация, което влияе негативно върху психическото му здраве. Освен това той по-трудно може да се откъсне от домашните ангажименти, за да изпълнява служебните.

Ползите за работника от работата вкъщи са, че не губи време и средства за пътуване до офиса повече свобода при взимането на решения автономност при изпълнението на задачите.
Недостатъците са в трудността да отдели работата от личния живот, изолацията, извършването на работа в свободното време, мускулно-скелетни нарушения.
Ползите за работодателя са, че се намалява рискът служител да попадне в ПТП,  по-малко са разходите за поддръжка на офиса, привлекателност за привличане на работници, гъвкавост.
Недостатъците за бизнеса са по-труден надзор, по-трудна подкрепа за изпълнителите на задачите, спад на екипния дух и затруднена комуникация.