Голяма част от хотелите и местата за настаняване в България планират различни ценови намаления и други гъвкави схеми в опит да стимулират търсенето в силно ударения от кризата сектор.
Националният статистически институт (НСИ) проведе анкетно проучване сред местата за настаняване в страната в периода от 7 до 22 май. Темата на анкетата бе влиянието на извънредното положение върху техния бизнес. От отговорите става ясно, че 62.9% от тях имат намерение да намалят цената на пакетните услуги, а 46.7% – на нощувката. В същото време 49.1% от анкетираните смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации.
По отношение на наетия персонал 37.2% от ръководителите са предприели като мярка „неплатен отпуск“, следвана от „освобождаване/съкращаване“ (36.8%), и „платен отпуск“ (31.7%). От мярката „60/40“ са се възползвали 19.8% от мениджърите на местата за настаняване, като 10.8% от тях са приложили „дистанционна форма на работа“ или „намаляване на възнагражденията на персонала“.
През април по-голяма част от управителите (82.3%) съобщават за намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, а 16.5% от тях посочват, че няма промяна. В краткосрочен план (през следващия един месец) 40.8% от хотелиерите прогнозират, че ще могат да обслужат до 50% от разходите за дейността със собствени средства, 16% от тях смятат, че на сто процента ще могат да се справят. Цели 42% от анкетираните обаче посочват, че няма да могат да се справят сами.
По отношение на бъдещото съществуване на местата за настаняване, 24.3% от анкетираните са заявили, че временно ще преустановят своята дейност. В същото време 13.5% очакват да продължат работа така, както е било преди извънредното положение, а едва 3.4% прогнозират, че ще прекратят напълно работа. Най-голям е процентът – 56.6% – на хотелиерите, които са на мнение, че ще продължат работа, но с намален обем.