Кирил Петков

Кирил Петков е български политик от Продължаваме промяната, икономист и предприемач. От 12 май 2021 до 16 септември 2021 г. е министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев, а от септември 2021 г. е един от лидерите на новосформирания политически проект Продължаваме промяната.Петков е семеен и има три дъщери.

monsieur bobo vratsa

 

 

Каква е вашата визия за развитие на Северозападна България?

Северозападна България, за съжаление, е най-бедния район в Европейския съюз, където средният брутен вътрешен продукт на глава от населението е едва 32% от средния за целия съюз. Нашата програма предвижда три основни направления, които да променят това – нулева корупция, ускорен икономически растеж и социална справедливост. Изкореняването на страха и дерибейщината, прозрачното и ефективно разходване на публични средства и създаването на благоприятни условия за бизнеса ще доведат до по-бързото развитие на региона.

Какъв ще е вашият план за изграждане на инфраструктурната мрежа в Северозапада, включително и скоростно завършване на пътя Ботевград-Видин, в случай че участвате в бъдещо правителство? 

Модерната и ефективна инфраструктура е задължително условие за подобряване на качеството на живот и повишаването на свързаността на северозападна България с останалата част от страната. Към момента първокласните пътища в района формират едва 10% от пътната мрежа. Пътят Ботевград-Видин е проект от национално значение и довършването му ще е приоритет за нас, както и изграждането на нови мостове над река Дунав. За съжаление, именно този път се е превърнал в символ на това, с което ние от „Продължаваме Промяната“ се борим. По първоначални планове пътят трябваше да бъде готов до края на 2021 г., а към момента се работи само по два от участъците, а други все още дори не са проектирани. В същото време проверките на Сметната палата установиха, че държавата е превела авансово около 500 милиона лева. 

 Как бихте привлекли инвеститори в нашия регион? 

Ключовото за създаване на благоприятен бизнес климат за привличане на капитали е нулевата корупция, която гарантира предвидимост и гаранции за спазване на законите. Вярвам, че намаляването на административната тежест и подобряването на свързаността на областта, ще повлияят положително.

 Искате да създадете “Стабилна пазарна енергийна система, с балансирани производствени мощности”. Къде е мястото на ядрената енергия в микса от енергийни източници и каква е вашата позиция за евентуално изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ “Козлодуй”?

Ядрената енергетика към момента формира около 40% от енергийния микс на България и ние вярваме, че тя ще играе важна роля и в бъдеще. В този смисъл изграждането на два нови блока на площадката на АЕЦ „Козлодуй” и използването на вече изградената инфраструктура е подходящ вариант за гарантиране на енергийната ни независимост в средносрочен план, разбира се, в пълно съответствие с всички съвременни изисквания.

Много от представителите на “Продължаваме промяната”, включително и във Враца, са високообразовани млади хора с експертиза в областта на информационните технологии и иновациите. В тази връзка, смятате ли че Враца има потенциал да се превърне във водещ български IT и Дигитален хъб? 

Има добри примери на местно ниво, предприемачи и IT специалисти, които успешно развиват бизнесите си в региона и работят за международния пазар. За да станат тези примери тенденция, е необходимо и образователната система да отговаря на нуждите на тези бизнеси, за да обезпечи нуждите им с кадри. Към момента около 50% от завършващите средно образование в региона добиват квалификация в сферата на хранително-вкусовата промишленост, хотелиерството и ресторантьорството.

Как ще започнете промяната в Северозапада?

Срещите, които правим в градовете, ясно показват, че Промяната е започната и ще продължи и след 14 ноември!

Купуването и продаването на гласове е престъпление!