Атаката срещу Биволъ на ПИБ е доста мощна. След като не могат да спрат препечатването и споделянето на статията, виждам че днес нещо има проблем с достъпа до нея.

Това написа Илиян Василев в своята страница във „Фейсбук“.

la toscana vratsa

„Атакуват Биволъ, закриха ТВплюс, изобщо давате ли си сметка, че битката тепъра започва и ще бъде на
принципа или ние, или те. Средно положение няма. Поне докато Борисов и Гешев са на власт“, смята той.

Според него са нервни, защото публикацията пречи на някакво потенциално действие от тяхна страна.

„Да припомня, че държавата купи акциите им на свръхвисока цена, над пазарната. Нищо чудно, обосновано предположение, изведено от логиката на действия на правителството на Борисов и ПИБ до този момент, в последните дни на правителството, да са планирали обратно изкупуване на текущата пазарна цена, която е близо три пъти по-ниска от тази, на която са купени от държавата. И така да затворят сделката и далаверата.“

Той припомни и постъпката на американската държава при аналогичния случай със Ситибанк.

„Ако помните последната голяма финансова криза. Наля 45 милиарда долара в банката за привилегировани и обикновени акции, но ПОД цената на която се котираха акциите /на принципа аз те спасявам и диктувам условията, ако искаш. Няма кой друг/.

С контрола задължи всички топ мениджъри да работят за един долар до изчистването на проблемите в баланса на банката. След което си продаде акциите с печалба забележете от 15 милиарда долара. Така банката спасена, парите на данъкоплатеца умножени за сметка на акционерите и мениджмънта, които са допринесли за проблемите на банката.“

Същата схема можеше да се приложи и у нас.

„И при КТБ ако е имало дупка /което трябваше да се докаже от независими, а не подчинени на прокуратурата “експерти”/.“

„С подкрепата от 140 плюс милиона лева, държавата можеше да придобие пълен контрол върху ПИБ, ако срещу това беше получила акции под тогавашната пазарна стойност /защото нямаше кой друг да налива пари/. Това щеше да стане за сметка на акционерите, които имаха цялото време но не можаха да я рекапитализират за да не ни спира по пътя към Еврозоната“, коментира още Василев.

След това министърът на финансите Горанов, трябваше да накара мениждърите и топ ръководството да работят без пари под надзор, докато излезат от трудното положение и накрая да продаде акциите на предлагащия най-много пари.

„Разбирате разликата, нали? Но у нас управляват Борисов, Горанов, Пеевски, Доган. Там са правила, закони, справедливост. Тук са къщи, кюлчета, купюри. И този банкянски тулуп ме убеждават че бил най-добрия управленец!?!“

„Паниката е и по друга линия – че включването в картината на ИДИЛ и теростически мрежи може да има много, много тежки последствия за посочените в доклада банки и могат да станат повод на американските власти да наложат санкции срещу банката и българските политици. Думата “терористи” е взривоопасна“, смята той.