Дирекция “Публична комуникация” на Главна прокуратура, чрез публична позиция се намеси в работата на сайта на българската редакция на “Свободна Европа”.

obyava za rabota vratsa

” Дирекция „Публична комуникация“ намира за нужно да подчертае, че с публикацията е допуснато нарушение на Етичния кодекс на българските медии, тъй като липсва ясно разграничаване на фактите от коментарите и предположенията. Видно е, че публикацията е поставена в секция „Новини“ на сайта на българската редакция на „Свободна Европа“, а не в секция „Мнение“, което би придало съвсем друго значение на материала.”

Този цитат поражда няколко принципни въпроса:

Какво цели да постигне прокуратурата с тази позиция?

Защо Дирекция “Публична комуникация” към Прокуратурата не използва законовото право на отговор, а изразява позиция в коя рубрика трябва да се публикува определен материал?

Каква е функцията на Дирекция “Публична комуникация” към Прокуратурата, да дава информация на медиите, или да следи медиите с цел намеса в редакционното им поведение?

След разпространената позиция на Прокуратурата, Комисията по журналистическа етика излезе с кратка декларация:

Декларация на Комисията за журналистическа етика

Комисията за журналистическа етика се запозна с позиция на Дирекция “Публична комуникация” на Прокуратурата на РБ от 4 август 2020 г., в която Дирекцията “намира за нужно да подчертае, че е допуснато нарушение на Етичния кодекс на българските медии”.

Комисията за журналистическа етика намира за нужно да подчертае, че е единственият орган, упълномощен да се произнася относно нарушения на Етичния кодекс на българските медии.

Юристът д-р Симона Велева, също публикува позиция на страницата си във “Фейсбук”:

“Бих искала да обърна внимание, че държавните органи, включително прокуратурата, могат да правят единствено и само онова, което им е изрично позволено от закона, сиреч в рамките на своите компетенции, докато гражданите и юридическите лица могат да правят всичко, което не им е изрично забранено. Когато държавните органи изразяват мнение и упражняват права, които излизат извън правомощията им, имаме сериозен проблем. Когато прокуратурата прави преценка обаче, дали една медия спазва Етичния кодекс на българските медии и прави официална квалификация по отношение на етика, тогава проблемът е повече от сериозен. Обратното на правовата държава е полицейската държава, още Кант го е развил. “