Административната статистика на Агенция по заетостта отчита равнище на регистрирана безработица от 9.0% през май, като бележи ръст от 0.1 процентни пункта (п.п.) спрямо изминалия месец, а при сравнение с година по-рано-с 3.7 п.п. Регистрираните безработни в края на месеца са общо 295 453 лица, като числеността им се увеличава с 0.9% спрямо месец по-рано и с 68.4% на годишна база.

monsieur bobo vratsa

Анализът на равнището на безработица по области показва, че то е по-ниско от общото за страната (9.0%) в осем области-София-град, Габрово, Перник, Варна, Стара Загора, Пловдив, Велико Търново и Бургас.

В останалите 20 области равнището е над определеното за страната като най-високите му стойности продължават да се отчитат в Северозападния район: Видин и Монтана.

Равнището на безработица се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при Преброяване 2011 г.

Основните фактори, оказали влияние върху регистрираната безработица в страната през месеца, са:

  • Възникналата криза вследствие разпространението на коронавируса COVID-19, която намира сериозно отражение върху пазара на труда;
  • Намаление на новорегистрираните безработни в бюрата по труда;
  • Броят на общо постъпилите на работа лица се увеличава;
  • Броят на лицата устроени на работа в реалната икономика се увеличава;
  • Увеличение на лицата отпаднали от регистрация в Бюрата по труда;
  • За едно свободно работно място, обявено в бюрата по труда са се конкурирали средно по 9 безработни лица.

Анализът на продължителната безработица по области показва, че делът й се движи в широк диапазон – от 1.8% от всички регистрирани безработни в София-град до 38.6% в Монтана и 37.1% във Видин.

Най-голям брой от общо започналите работа през този месец са от района на ДРСЗ Пловдив– 4 073 лица. След тях се нареждат тези от района на ДРСЗ Варна и ДРСЗ София с по – 3 559 лица, ДРСЗ Ловеч – 3 166, ДРСЗ Бургас – 2 753, ДРСЗ Русе –2 518, ДРСЗ Хасково – 2 426, от ДРСЗ Благоевград – 2 244 и най-накрая отново тези от района на  ДРСЗ Монтана 1 403 лица.

През месеца най-голям е относителният дял на започналите работа на субсидирани работни места в районите на ДРСЗ Варна, Монтана и Русе, и най-нисък в ДРСЗ Благоевград, Ловеч и София.

Разглеждайки данните за броя на постъпилите на работа безработни лица по области в сравнение с предходния месец трябва да се подчертае, че с изключение на област Видин във всички останали области имаме нарастване на броя на започналите работа лица.

Трябва да се има предвид, че увеличението на безработните е различно за различните области – при едни е по-голямо, при други по-малко в резултат на което се получават промени в дела на започналите работа безработни лица в отделните области. Три от областите – Кърджали, Добрич и Смолян запазват своя дял в структурата на започналите работа безработни в сравнение с месец април. 11 от областите увеличават в по-голяма или по-малка степен своя относителен дял, а останалите 14 го намаляват. Това се вижда ясно в следващата графика:

Наблюдават се известни различия на започналите през месеца работа според равнището на образование в регионален аспект.

Относителният дял на започналите работа с висше образование през този месец е най- голям в района на ДРСЗ София (25.2%) и най-малък в района на ДРСЗ Монтана (8.5%).

Делът на започналите през месеца работа със средно образование е най-голям на тези от района на ДРСЗ Ловеч (67.3%) и най-малък от района на ДРСЗ Бургас (54.4%).

Започналите работа със средно проф. образование като относителен дял са най-много в района на ДРСЗ Бургас (51.4%) и най-малък на тези от района на ДРСЗ София (32.3%).

Делът на започналите работа през месеца с начално и по-ниско образование е най-голям в района на ДРСЗ Бургас – 23.8% и най-малък в района на ДРСЗ Ловеч (5.7%).

През май 5 145 безработни младежи до 29 г. са започнали работа. В сравнение с предходния месец техният брой нараства значително с 2 027 лица (65.0%). Относителният им дял също се увеличава, с 1.5 п.п. и възлиза на 20.0%. От тях 46.2% (2 376 лица) са младежи до 24 г., от които 63.2% (1 501 лица) са без квалификация.

От младежите до 29 г. започнали работа през месеца 15.7% са с висше образование, 60.9% са със средно образование като 31.3% са със средно професионално образование, 8.7% са с основно образование и 7.5% са с начално и по-ниско образование.