През 2025 година пазарът на недвижими имоти в България продължава да бъде динамичен и чувствителен към глобалните и локални икономически фактори. След години на бурен растеж и рекорден интерес от страна на купувачи и инвеститори, през настоящата година вече се очертават ясно изразени тенденции, но и рискове, които оказват влияние върху поведението на участниците на пазара.

la toscana vratsa

Ключови тенденции през 2025 г.

1. Стабилизиране на цените

След рязкото поскъпване на имотите в периода 2021–2023 г., през 2024 г. започна процес на ценова корекция, който през 2025 г. се трансформира в плавно стабилизиране. В големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас цените се задържат близо до пиковите си стойности, но растежът вече е осезаемо по-бавен – в рамките на 2–5% на годишна база.

2. Засилен интерес към имоти в периферни и селски райони

Работата от разстояние, инфлационният натиск и повишеното търсене на зелени площи водят до бум на интереса към периферни зони и села, особено около столицата и в Южна България. Купувачи търсят къщи с двор, често като втора резиденция или инвестиция за отдаване под наем.

3. Възход на „зелени“ и енергийно ефективни имоти

В отговор на нарастващите разходи за енергия и изискванията на ЕС, строителните компании вече залагат все по-често на пасивни къщи, фотоволтаични системи, термопомпи и по-добра изолация. Това се отразява и в цената – имоти с по-висока енергийна ефективност се търсят и оценяват повече.

4. По-високи изисквания от страна на купувачите

Купувачите през 2025 г. са по-информирани и по-предпазливи. Търсят не просто квадратура, а качество на строителството, добро разпределение, инфраструктура и перспективи за препродажба или отдаване под наем.


⚠️ Основни рискове за пазара

1. Високи лихвени проценти

Макар и частично стабилизирани, лихвите по ипотечните кредити все още остават по-високи от нивата преди 2022 г. Това възпира част от купувачите, особено младите семейства и първите купувачи, от навлизане на пазара.

2. Затруднен достъп до финансиране

Банките са по-консервативни, изисквайки по-високо самоучастие и по-строга проверка на доходите. Това ограничава покупателната способност, особено в София и морските курорти.

3. Прегряване в някои сегменти

В определени райони, като централните квартали на София, цените надвишават реалната покупателна способност. Има риск от локално прегряване и последваща корекция, особено при новото строителство с надценени очаквания.

4. Политическа и регулаторна несигурност

Липсата на устойчиво управление и несигурността около данъчната политика (включително ДДС за ново строителство, налози за инвестиционни имоти и наеми) продължават да бъдат възпиращ фактор за дългосрочните инвеститори.

Какво да очакваме до края на годината?

Прогнозите на експертите сочат, че пазарът ще остане активен, но по-умерен. Очаква се:

  • Леки корекции в цените в някои прегрели райони;
  • По-добри възможности за покупка в слабо наситени пазари (Северозападна България, вътрешността на страната);
  • Зачестяване на сделки „на зелено“ с гъвкави схеми на плащане от строителите;
  • Ръст в краткосрочните инвестиции в имоти с цел Airbnb/наеми, особено в туристически локации.

Извод

Пазарът на недвижими имоти в България през 2025 г. навлиза в етап на зрялост, селективен растеж и по-висока прозрачност. Купувачите са по-внимателни, инвеститорите – по-предпазливи, а пазарът – по-конкурентен. Успешните сделки ще бъдат онези, при които се срещат реалната стойност, дългосрочната визия и разумната оценка на риска.