Ако сте като повечето хора, “плодовете”, които най-често консумирате, са плодовите сокове. Често те са пълни със захар колкото безалкохолните напитки, което води до затлъстяване, диабет и сърдечносъдови заболявания.
Ябълка или портокал, лишени от фибрите си, не са плод, а захарна вода с малко витамини, което изобщо не е пълноценен заместител на целия плод.
Трябва да се фокусирате върху несладките плодове, например дребните горски, ябълките и крушите, а с другите да се “почерпвате” от време на време и в по-малко количество.
Средностатистическата порция е половин чаша дребни плодове или един по-едър плод. Ако сте с наднормено тегло, диабетик или имате проблем с кръвната захар, тогава трябва да сте още по-внимателни, като ограничите приема на плодове до половин чаша дребни плодове или един цял плод дневно.
Когато се сетите за плодове, мазнините вероятно са последното нещо, което ви идва на ум. Три от най-добрите плода обаче са супер богати на мазнини. А тези мазнини са изключително полезни.
- Авокадото се състои от почти 80% мазнини, повечето от които мононаситени, точно тези, които доказано защитават срещи болести на сърцето и инфаркти. Съдържат предостатъчно фибри и дори повече калий от бананите. По време на лудостта “нискомаслена диета” авокадото беше загърбено като плод, “от който се надебелява”, заради мазнините и многото калории. Сега обаче знаем истината.
- Кокосовите орехи са изумително богати на специални мазнини, наричани средноверижни триглицериди, които се усвояват по съвсем различен начин от този на другите мазнини. Организмът ги усвоява и използва далеч по-ефикасно, отколкото останалите видове. Дори помагат да горите тлъстините, да подобрите мозъчните си функции и да ускорите метаболизма.
- Зехтинът се произвежда от маслините и е един от най-полезните за сърцето хранителни продукти на планетата. Маслините са богати на фибри, витамин Е и антиоксиданти, заради които са и горчиви. След ферментация обаче стават вкусни. Пробвайте да хапнете няколко маслини, вместо картофен чипс или някакъв друг подобен боклук.
Кои плодове да ядем?
- Диви, органични пресни сини боровинки, череши, черни боровинки и малини
- Замразени органични пресни сини боровинки, череши, черни боровинки и малини, независимо дали затоплени, в шейкове или в замразени десерти
- Органични костилкови плодове като сини сливи, праскови, нектарини, череши и други
- Органични портокали, грейпфрути, мандарини и други цитрусови плодове
- Нар, киви и папая
- Годжи бери, салак, акаи, цариградско грозде, мангостан или питахая (питая)
- Мазни плодове като авокадо, кокосов орех и маслини
- Лимон и лайм. Нека постоянно присъстват в кухнята ви и овкусявайте с тях храни и питейната си вода
Кои плодове да избягваме?
- Гроздето е вкусно и лесно се преяжда с него. То обаче е богато на захар и трябва да се консумира в малки количества
- Бананът съдържа нишесте и е богат на захар плод
- Сушените плодове като смокини, фурми, стафиди и касис са богати на захар и понякога им се добавя захар или сулфити за консервиране
- Ананасът е добър източник на ензима бромелаин, който облекчава възпаленията и подобрява състоянието на ставите. Но е богат на захар, затова не консумирайте повече от една купичка на ден
- Индустриално отглежданите ябълки и ягоди са най-богати на пестициди. Купувайте органични
- Какъвто и да било плодов сок, особено ако не сте го изцедили сами