На 5 февруари 2024 г. се навършиха 60 години от обявяване на прохода Вратцата за природна забележителност, със Заповед №378 от 5 февруари 1964 г., издадена от Комитета по горите и горската промишленост при Министерския съвет. Така се поставя началото на любимия за много туристи, алпинисти и любители на природата, врачански туристически обект.
Проходът Вратцата, наричан в Средновековието Вратица, е символ на град Враца. В пролома са запазени останки от средновековната крепост Вратица, която е изпълнявала отбранителна функция.
Проходът е ждрело на река Лева и е рядко красив и внушителен скален масив. Отвесните скали на Вратцата са най-високите на Балканския полуостров – над 400 м. и са най-популярният алпинистски обект в България. Освен спиращата дъха природа, принос за популярността на прохода носи и неговата изключително удобна локация – на 2 км. от централния площад на град Враца. Лесно достъпен е както пеша, така и с автомобил. През прохода минава асфалтиран път, водещ до пещерата Леденика, ски-писта Пършевица и красивото балканско село Згориград.
Благодарение на омайната природа, многобройни еко пътеки и високи скали, този район се превръща в любимо място за разходка на врачани и гостите на града. Наблизо има езеро с водни колела и ресторант с гледка към скалите. На Вратцата ежегодно се провеждат републикански алпиниади. Няколко пъти Враца е била домакин и на международни състезания. На скалите са прокарани около 70 маршрута от всички категории на трудност. , някои от които са емблематични за българския алпинизъм — “Огледалата”, “Втори конгрес”, “Винкела”, “Кучешкия зъб” и др.
Изготвил: Велик Клюнков – уредник в отдел Най-нова история.