Народното събрание окончателно прие важни изменения в Наказателния кодекс (НК), които целят засилване на наказателната отговорност в редица чувствителни сфери. Промените са предложени от Министерството на правосъдието и депутати от управляващото мнозинство, като основен акцент е поставен върху безопасността по пътищата, борбата с организираната престъпност, тероризма и защитата на животните.

la toscana vratsa

„Днес показахме ясната воля на държавата за строги санкции при управление на МПС след употреба на алкохол и наркотици. Също така направихме важна крачка към изпълнение на международните стандарти в борбата с прането на пари и тероризма,“ заяви министърът на правосъдието.

Основни промени:

  • Шофиране под въздействие на алкохол и наркотици: Глобите за шофиране след употреба на алкохол или наркотични вещества без причинено ПТП се увеличават между 2,5 и 7 пъти. При концентрация над 1,2 промила в кръвта, освен лишаване от свобода, се налага и глоба между 1000 и 5000 лв. Същата санкция ще се прилага и при употреба на наркотици.

  • Тероризъм и пране на пари: В НК се създава нова глава „Тероризъм“, с която се криминализират не само терористични действия, но и подготвителни и съпътстващи деяния. Въвежда се отговорност за юридически лица, свързани с тероризъм, пране на пари или организирана престъпност – с възможност за допълнителни неимуществени санкции като забрана за участие в обществени поръчки.

  • Садизъм над животни: Увеличават се наказанията при особено тежки случаи на насилие над животни, особено когато са извършени с цел финансова облага или разпространение на видеозаписи. За „садизъм като бизнес“ санкцията е от 3 до 10 години затвор и глоба до 20 000 лв.

  • Продажба на райски газ на деца: Криминализира се продажбата на диазотен оксид („райски газ“) на непълнолетни и лица, които не разбират последствията от действията си. Завишават се и санкциите за продажба на алкохол и тютюневи изделия на малолетни и непълнолетни.

  • Подкупи и корупция: Уеднаквява се наказателната отговорност за активен и пасивен подкуп на длъжностни лица – български и чужди. Новите разпоредби обхващат и случаите, когато подкупът се предоставя за действия извън служебната компетентност на длъжностното лице или е предназначен за трето лице.

  • Обида и клевета: Намаляват се минималните глоби за престъпленията „обида“ и „клевета“ – съответно на 500 лв. и 1000 лв., в съответствие с решения на Европейския съд по правата на човека за гарантиране на свободата на изразяване.

С промените България отговаря на международни ангажименти, включително препоръки от FATF и Комитета MONEYVAL, и прави крачка към отпадането от „сивия списък“ за пране на пари. Те също така подпомагат оценката на страната по пътя ѝ към членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).