В Белоградчик се проведе заседание на Консултативния съвет по туризъм.
Участие в заседанието взеха кметът на общината – Борис Николов, който е и председател на съвета, Росен Младенов – зам.-кмет на общината, служители на туристическия информационен център, представители на туристическия бранш.
В дискусията се включиха и Десислава Обретенова, секретар на Областния консултативен съвет по туризъм на област Видин, Валентина Александрова – представител на Асоциацията на екскурзоводите в България и Евтим Стефанов – изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие и Бизнес център Видин.
По първа точка от дневния ред на форума единодушно бе гласуването за приемането на Ивайло Крумов – Директор на Исторически музей-Белоградчик, за член на Консултативния съвет, поради напускането на Михаил Михайлов.
Росен Младенов представи отчет за многото и разнообразни по съдържание дейности в областта на туризма през 2018 година.
През изтеклата година, посетителите на всички туристически обекти на територията на община Белоградчик възлизат на 118 566 души, от тях 31 642 чужденци.
Отчетено бе участието на представители на община Белоградчик в Международната туристическа борса “Ваканция/Спа Експо”, гр. София през м. февруари 2018 г.
Велоклуб “Скала” със съдействието на общината за седми пореден път организираха състезание по планинско колоездене – велорали “Rocks’n Roll”.
Община Белоградчик участва в конкурса на Министерството на туризма по връчване на годишните награди в туризма в три категории – Туристическа атракция/обект, Туристическо събитие и Изборът на българите.
В категория “Изборът на българите” Белоградчишките скали и крепост заеха първото място с 2 815 гласа. Отделно Белоградчишката крепост се нарежда на второ място – с 27,73% от гласовете в раздела “Туристическа атракция/обект.
Няколко на брой са и проведените форуми и прояви с международно участие и отличаващи се със своята мащабност и значимост.
От 11 до 14 октомври миналата година Белоградчик бе домакин на Международна конференция “Геопарковете и модерното общество”.
В рамките на форума в Конферентната зала на Посетителския център бе открита и постоянна изложба на скални образци. Участници и в двете прояви бяха представители на Австралия, Нова Зеландия, Тайван и европейските страни.
Същият месец в Белоградчик е проведено и спортно-туристическо събитие
без състезателен характер “Ориентиране с мобилни телефони”, а негови участници са над 100 души – млади хора от България и Сърбия. Със специално разработено мобилно приложение “Аdvision” те са имали рядката възможност сами да открият малко познати, но изключително красиви и невероятни гледки.
Община Белоградчик участва и в международно изложение по повод втория
“Международен конгрес на световните цивилизации и исторически маршрути”
/15-16 ноември 2018г./ в София, организирано от Министерството на туризма в комплекс “Ларгото”. На форума са присъствали повече от 500 участници от над 40 държави от цял свят.
При много добра организация, изключителен интерес и много с чуждестранни гости се проведе и третият летен фестивал
“Опера на върховете” в периода 13-29.07.2018г., както и три представления в пещера “Магура”.
Белоградчик бе и част от тридневно информационно пътуване “Туризъм на две граници “От Торлашко, та до Влашко”
– винен, ловен, културен, автентичен, селски и трансграничен туризъм, с цел презентиране на нови туристически атракции, представяне на условията в местата за настаняване и хранене. Негови организатори са община Белоградчик и Асоциацията на екскурзоводите в България.
Община Белоградчик участва в конкурс на Министерството на туризма – “Моята ЕDEN дестинация в България”. В конкурса са участвали ученици на възраст от 7 до 14 г. от НУ “Васил Левски” и СУ “Христо Ботев”.
В конферентната зала на посетителския център
е изградена интерактивна холограмна инсталация и мултимедийна система с анимиран хронологичен исторически разказ за Белоградчишка крепост – от времето на Римската империя до наши дни. Продукцията е представена в 3D формат, на интерактивен дисплей с размери 2 на 3 метра и холограмен ефект.
Дисплей с такива размери, засега е монтиран единствено в Белоградчик и е дело на братята Иво и Димитър Игнатови – родом от града на скалите, и автори на продукцията.
Към момента озвучаването е на български и английски езици, но предстои и надграждане, включващо и други езици.
Всички обекти на територията на община Белоградчик са част от платформата “I love Bulgaria”– партньор на Министерството на туризма.
През 2018г. са поставени и табели на черквата “Св. вмчк. Георги Победоносец” и на джамията “Хаджи Хюсеин”.
Много е направеното и за информационното обезпечаване и реклама на туристическата дестинация
– изработване на рекламно-информационни материали: информационни табели, указващи местонахождението на туристическите обекти на територията на общината;
флаери на български и английски езици за пещерите “Магура” и “Козарника”, историческия музей и отдел природа;
беседите за Белоградчишка крепост и пещера “Магура” са преведени на английски, немски, сръбски, руски и румънски езици и се предлагат на туристи, за които не е осигрено или не желаят екскурзоводно обслужване; закупени са и фенери и лазерчета за екскурзоводите и касиерите на пещера “Магура”;
Инсталирани са ПОС-терминални устройства на касите
на Белоградчишката крепост и пещера “Магура” за безкасово плащане на входните такси;
осигурено е видео наблюдение на входа на пещера “Магура” и Белоградчишка крепост,
предоставен е лек втомобил от Исторически музей – Белоградчик за обезпечаване пътуването и придвижването на екскурзоводите и касиерите до пещера “Магура” и обратно до Белоградчик.
Добро впечатление прави увеличаването на подадените заявления за категоризация за места за настаняване и хранене.
Представена бе и Справка за изразходените средства от събрания туристически данък
от община Белоградчик през 2018г. в размер на 6 153 лв.
Предоставена бе и справка за реализираните нощувки по месеци и националност
на туристите за 2018 г. на база подадени към 22.01.2019г. месечни декларации по чл. 116 от Закона за туризма: 15 173 нощувки.
Участниците в срещата обсъдиха предложената Програма за развитието на туризма през 2019 година,
а най-разгорещени дебати предизвика въпросът за поддържането в добро състояние на еко- и велопътеките, както и пътеките, свързани с провеждането на състезание но планинско колоездене, бяха споделени също и виждания за някой нови атракции в района на Белоградчишка крепост и пещера “Магура”, и други места.
Предстои превод на беседите за пещерата „Магурата“ и крепостта на френски, испански, италиански и китайски езици.
Стана ясно, че тази година Оперния фестивал ще се състои втората половина на месец юли, а състезанието по колоездене – велорали “Rocks’n Roll” първата седмица на април.