Отменят търговете за „студения резерв“ с промени в преходните разпоредби на Закона за енергетиката. Новината бе обявена на брифинг в парламента от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на ресорната комисия Валентин Николов.

monsieur bobo vratsa

Причината е взето политическо решение на коалиционен съвет между ГЕРБ и „Обединени патриоти“, повод за което е създалото се обществено недоволство и протестите в София и големите градове на страната.

Съгласно политиките на Организацията на европейските оператори на електрическите мрежи на електроенергийните системи и оператори, този „студен резерв“ трябва да бъде в рамките на най-голямата единична мощност в електронергийната система на съответната страна.

За България тази мощност е АЕЦ „Козлодуй“ – 1 000 мегавата, тоест единия блок на АЕЦ-а. „Студеният резерв“, който е определен със заповед на министъра е до 650 мегавата средно годишно. Тоест ние сме под препоръката, която дава организацията по отношение на този резерв.

Другият много важен елемент е цената. Тя се определя от регулатора и няма как енергийният системен оператор, който провежда търговете за „студен резерв“ да даде цена по-висока от тази, която е определила Комисията за енергийно и водно регулиране.

Министър Петкова каза, че се променя механизмът за капацитет за доставяне на държавна помощ след провеждане на търгове при най-добри условия.

„По отношение на ТЕЦ-Варна преди да бъде приватизиран, беше държавна собственост. Има важна роля в енергийната система. Винаги е участвала в „студения резерв“ при отпадане на един от блоковете на АЕЦ-Козлодуй”, разясни още Петкова, която призова да няма спекулации.

Промените предвиждат досегашните търгове за резерва да бъдат трансформирани в изцяло нов механизъм, който да търси варианти средствата да отиват в държавната ТЕЦ „Марица-изток“ 2.

„Най-съществената част е свързана с въвеждането на механизма за капацитет. Той е на базата на европейските регламенти и практика. Свързан е с това да бъде гарантирана сигурността на електроенергийната система на държавите-членки. Този механизъм за капацитет предвижда предоставянето на държавна помощ на определени производители на електрическа енергия, след провеждане на търгове. В европейските правила няма възможност за пряко договаряне и възлагане. Всичко се прави на база на търгове“, обясни министър Петкова.

Тя подчерта, че страната е сложила краен срок за въвеждане на новия механизъм и той е 1 юли 2021 г.

„Поради тази причина трябва да работим с много ускорени темпове, защото има още много въпроси, по които трябва да работим с ЕК“, обясни Петкова и подчерта, че

едно от условията е пълната либерализация на енергийния ни пазар.

Министър Петкова подчерта, че единствените години, в които ТЕЦ-Варна не е участвал в „студения резерв“, са от 2015 до 2018 г., тъй като комплексното разрешително на централата е изтекло и тя не е отговаряла на екологичните изисквания.

„Политическа партия ГЕРБ и нашето правителство спазва всички европейски и национални изисквания“, увери Петкова.

„Ние досега не сме раздавали нищо. Има си търг“, каза от своя страна председателят на енергийната комисия Валентин Николов.