Предизвикателството в криза като хакерската атака срещу НАП е да се намери баланса между отвореността на системите – те да са в услуга на гражданите, те да се достъпват многократно и да подобряват административното обслужване, и това те да са максимално защитени от зловредни прониквания. Това каза в “Панорама” по БНТ финансовият министър Владислав Горанов в началото на коментара си по повод изтичането на лични данни от Приходната агенция.

la toscana vratsa

“Не го омаловажавам, но и не трябва да се отива в другата посока – да истеризираме. Кризи от подобен тип е имало в много други държави, имало и при нас и ще има. По-скоро разговорът, в който ще участвам със специалисти по киберсигурност и звената в държавата, които са отговорни за защитата на информационните системи, е как да станем по-добри”, подчерта той.

Според него “дори на ниво законодателство да направиш такава беля е ненаказаумо на практика”.

“Тоест трябва да ставаме все по-добри и по-обучени от подобни зловредни влияния и в същото време да осъзнаваме това, че това е престъпление”, добави той.

По думите му е притеснително да не се окаже, че “героизираме едно престъпление”.