Двама армейски генерали позволили да изтече секретна информация, която е държавна тайна,
става ясно от документи по досъдебно производство, ръководено от Военноокръжна прокуратура – София.
Става дума за престъпления по служба, извършени от висши офицери в Служба „Военна информация“ в Министерство на отбраната.
Разследването е стартирало след извършена проверка от ДАНС и сигнали, изпратени от ръководството на ДАНС до главния прокурор, уточняват от държавното обвинение.
Събрани са доказателства за това, че в периода 01.04.2016 г. – 01.05.2019 г. са
били издадени 504 разрешения за достъп до информация, класифицирана като държавна тайна с ниво на класификация „Секретно“ и „Строго секретно“. Това е направено в нарушение на Закона за защита на класифицираната информация.
Разрешенията за достъп до класифицирана информация с ниво „Секретно“ и „Строго секретно“ били издадени от служител по сигурността на информацията в Служба „Военна информация“-МО, а не от компетентния орган – ръководителя на тази служба. Това е довело до нерегламентиран достъп до секретна информация. Той е бил предоставен на 504 лица в нарушение на разпоредбите на закона.
Същите разрешения, издадени от некомпетентен орган, са довели до издаване на сертификати за достъп до класифицирана информация на НАТО и ЕС от ДКСИ.
Тези факти са отразени в сигналите на ДАНС, станали причина за образуване на досъдебното производство.
В периода 01.04.2016 г. – 21.05.2018 г. Директор на Служба „Военна информация“ е бил о.р. бригаден генерал Светослав Даскалов, а в периода 22.05.2018 г. – 01.05.2019 г. директор на службата е бригаден генерал Пламен Ангелов.
И двамата директори на службата за сигурност не са изпълнили задълженията си по служба,
регламентирани в чл. 24 ал.1 от Закона за военното разузнаване по ръководство, уточняват от прокуратурата. Според нормативите те са ангажирани с организиране и контролиране на дейностите по защита на класифицираната информация. Допуснали обаче служителите по сигурността на информацията в СВИ да издават разрешения за достъп за нива на класификация, които нямали право да издават. Изключителното правомощие по закон е само на директора на Служба „Военна информация“ – МО.
На 30.05.2019 г. под ръководството на ВОП –София
бившият и настоящият директор на службата са привлечени като обвиняеми за извършени престъпления по служба
във връзка с чл. 387 ал.1 от Наказателния кодекс. Взета им е мярка за неотклонение „Подписка“.
На 31.05.2019 г. ВОП – София е сигнализирала министъра на отбраната за това, че в качеството на обвиняем е привлечен настоящият директор с предложение за временно ограничаване на достъпа до класифицирана информация и отнемане на издаденото му разрешение за достъп, както и предприемане на действия за контрол и гарантиране спазването на закона във военната служба.
От там са изискани множество документи, включително и издадените незаконосъобразно разрешения за достъп до класифицирана информация в оригинал. Извършени са разпити на 25 свидетели. Назначена е и техническа експертиза.
В хода на разследването се събират доказателства и за извършени злоупотреби с финансови средства и нарушения на Закона за обществените поръчки,
уточняват от прокуратурата. Информация за това се съдържа отново в сигнали на ДАНС, оправени до държавното обвинение.
Военна прокуратура е възложила на АДФИ извършване на финансова инспекция, резултатите от която се очакват.