В рамките на мащабния възстановителен план на ЕС не се предвиждат средства за централите, които произвеждат електроенергия от въглища.
Това каза енергийният министър Теменужка Петкова по БТВ.
„До 2025 г. може да се използва т.нар Механизъм за капацитет за подпомагане на централите на въглища. След това те ще трябва да си купуват емисиите, чиято цена расте“, обясни тя и призна, че това значи по-висока цена на техния ток на свободния пазар:
„Всяка централа трябва да си направи свой икономически преглед, за да прецени доколко конкурентоспособна ще е“.
В същото време Петкова призна, че централите в Маришкия басейн са базови мощности и без тях не може да се гарантира стабилността на електроенергийната система.
Тя се ангажира с гарантирането на нормалната работа на централите. ЕК предстои да направи анализ на 3 области – Стара Загора, Перник и Кюстендил, като ще бъдат направени териториални планове за енергийна трансформация.
Над една трета от новите 12 млрд. от Европа ще са за енергийна ефективност, като ще има 3 млрд. за саниране на сгради, близо половин милиард за подмяна на осветлението в градовете и др.
Нашата икономика е най-енергоинтензивната в ЕС, отбеляза Петкова.
Енергийният министър каза, че Планът за възстановяване след коронавируса включва и мярката за енергийна ефективност – както за жилищните, така и за промишлените граждани. Тя посочи, че икономиката ни е със сериозна енергийна интензивност.
452 млн. лв. ще има за подмяна на уличното осветление. Ще има и отново саниране.
Трябва да знаем, че винаги сме спазвали европейското законодателство. Средствата ще подлежат на много сериозен контрол.
Тези пари са резервирани за България. Работата е да направим такива проекти, които да бъдат одобрени и да започнем максимално бързо работа по тях, каза Петкова.