Строителният бранш настоя правителството да отмени забраната, с която не се разрешава да се работи между 14.00 и 16.00 ч. Те искат ясни параметри на допустимите децибели шум.
Това стана по време на извънреден брифинг на сектора в МС.
„Преди месец се обърнахме към обществото да не се спира строителството у нас и бяхме чути. Сега дойдохме с друг апел. Строителството е един от най-важните фактори, който задвижва цялата икономика. Това е мислене и на европейските колеги. Вчера проведохме видеоконференция. Английските ни колеги смятат, че за да се излезе от икономическата криза, е необходимо „строително цунами“. Върви ли строителството, върви всичко”, заяви Валентин Николов, изпълнителен директор на Строителната камара.
Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на близо 1,2 млн. жилища. Италианците разчитат, че това ще донесе заетост на 430 000 души в страната, коментира Николов.
„Ние сме готови, при наличност на средства, много бързо да задвижим този механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може повече фирми да участват в този процес“, поясни Николов.
Стана ясно, че по официални данни заетите в бранша са 200 000.
„Имаме големи очаквания. Браншът представлява 200 000 заети, с потенциал да расте и нагоре. Ангажиментът, който поехме е бързо разплащане на обществени поръчки. Ускорихме срока на изплащане”.
От Камарата на строителите са направили предложение към управляващите на една строителна фирма да не се дават повече от два обекта едновременно, за да може повече компании в бранша да се участват в процеса на възраждане на икономиката, а и в сектора да е ангажиран по-голям човешки капитал.
„Строителството може да помогне на много хора в безработица”, каза още изпълнителният директор на Камарата на строителите в България.
„Не трябва да се спират обектите, които се строят. Безобразие е 40 години да не можем да завършим АМ “Хемус” и Околовръстното. Безобразие да не можем да завършим пътя до Видин“, смята Николов.
„Между 20-25 000 ценни работници са се завърнали от чужбина. Искаме точно тези хора да останат тук. Фирми, членове на Камарата на строителството, дариха 1, 5 млн.лв. в борбата с коронавируса”, коментира председателят на УС на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.
От бранша поясниха още, че предстои реализация на ВиК проект в цялата страна.