Министерството на енергетиката няма да внася предложение за двойна тарифа на тока, каквото намерение имаше в петък. Служебният енергиен министър Росен Христов обясни, че целта на предложението е била то да бъде буфер в случай на рязък скок на цените на енергоносителите. От ведомството обаче не очаквали, че въпросът ще се политизира толкова много.
Какво означава обаче това като цена? От началото на годината до днес цената за електроенергията на свободния пазар, която сега плаща бизнесът, се покачи с около 150%. Цената на регулирания пазар през лятото бе повишена средно с 3.2% за крайните потребители.
Служебният енергиен министър Росен Христов обясни, че предложението за двойна тарифа на тока в никакъв случай не е представлявало форма на либерализиране на пазара на електроенергия за битовите потребители.
“Многократно съм заявявал – позицията на служебното правителство е да сме на регулиран пазар за максимално дълъг период”, каза той.
Христов призна, че е избързал с обявяването на предложението за двойната тарифа за електроенергията.
“Този проект вместо да помага на населението, създава стрес. Ние нямаме нужда от това нещо, затова няма да го внасяме и оставяме инициативата на политическите партии, които ще го синхронизират с бюджета”.
Ако обаче предложението беше станало факт, то едно домакинство, което сега консумира 1000 kWh заплаща 132 лв. с ДДС. При двойна тарифа, същото това домакинство ще заплати 88 лв. без ДДС за първите 800 квч и още 74 лв. за останалите 200 квч. А когато обложим тази сума с 20% ДДС излиза, че крайната сметка щеше да е над 194 лв.