Условията за навигация по река Дунав между България и Румъния ще се подобряват в рамките на стратегически проект за обозначаване на корабоплавателния път. Неговата стойност е 10 милиона евро, като близо 8 милиона евро представляват европейското съфинансиране.

monsieur bobo vratsa

В рамките на следващите 3 години се предвижда изграждането единна електронна платформа, която да предоставя постоянна информация за състоянието на бреговите и плаващите знаци. Новото маркиране ще обхване територия от 470 км, като ще осигури безопасен, интелигентен и устойчив на изменението на климата вид транспорт. Този проект е част от съвместната работа със северната ни съседка, в рамките на Дунавската стратегия.

 „Оформяне трансформации, създаване на възможности: проспериращ, устойчив и сигурен регион на река Дунав“ – това е мотото, около което се обединиха над 500 държавни представители на всички 14 държави членки на Дунавската стратегия (EUSDR) по време на 13-ия Годишен форум, в австрийската столица Виена, на 20 и 21 юни. Събитието по традиция се организира от Европейската комисия и Програмата за Дунавския регион, подкрепено от DanubeStrategyPoint, като тази година то е под председателството на Австрия.

Северозападна България е част от важната Стратегия на ЕС за Дунавския регион – политическа рамка, чрез която държавите от Дунавския басейн търсят взаимно решения на общите си проблеми. Това са преди всичко замърсяването на околната среда, изменението на климата и засушаването около градовете по Дунав, предизвикателствата пред транспорта, както и младежката безработица. В рамките на Стратегията се договарят общи приоритети и след това се създават партньорства за изготвяне на трансгранични проекти. Така няколко държави заедно получават пари от стандартните фондове на ЕС и реализират проекти с обща полза.

При откриването на форума Еврокомисарят по политиката на сближаване и реформите, Елиза Ферейра напомни: „Европа днес е изправена пред фундаментални трансформации, геополитически промени, дигитална революция, преход към въглеродно неутрална икономика, демографски промени, включително застаряващо население и постоянен риск от изтичане на мозъци. Много от тези промени предоставят възможности. Например 2 млн. нови работни места в рециклирането, възобновяемите енергийни източници и основното обновяване. Но тези промени крият и рискове. И тук, разбира се, черпим от жизненоважния ресурс на Стратегията за река Дунав. 13 години сътрудничество. 13 години интеграция. И 13 години доказване, че заедно сме по-силни. Съвместната работа е необходима: днес, повече от всякога.“

На срещата във Виена бяха обсъдени дейностите на страните участнички в рамките на четирите ключови тематични стълба на Стратегията – свързване на регионите, опазване на околната среда – превенция на риска и изграждане на просперитет в Дунавския регион, както и укрепване на институционалния капацитет. Изтъкнато бе значението на съвместния принос за стабилността и сигурността, както и за ясната европейска перспектива на Дунавския регион.

По време на тазгодишния форум представителите на Австрия, България, Хърватия, Чехия, Германия, Унгария, Румъния, Словакия, Словения, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Молдова и Украйна приеха съвместна „Декларация за дунавско пространство на сигурност и благоденствие“. В нея се посочва, че през последните десетилетия Дунавският регион е постигнал значителен напредък в сътрудничеството. С население от над 115 милиона души в 14 държави в рамките на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, този регион вече се състои изключително от страни членки и кандидатки за ЕС от 2023 г. насам. Процесът на европейска интеграция по поречието на река Дунав напредва, като целта е реката да служи като обединяващ фактор за всички в ЕС. Дунавският регион обаче е изправен пред нарастващи предизвикателства, като системни заплахи за сигурността, включително чрез разрушително влияние на външни участници, хибридни заплахи и дезинформация.

Въпреки тези предизвикателства, страните от EUSDR остават ангажирани да стоят заедно и да засилят сътрудничеството в Дунавския регион, който се счита за стълб на сигурността, стабилността и просперитета. Заедно те осъждат най-категорично непредизвиканата и неоправдана агресивна война на Русия срещу Украйна и многократните военни удари на Русия по дунавската пристанищна инфраструктура и складови съоръжения и посегателствата върху свободата на корабоплаване по река Дунав. Насърчава се по-нататъшното проучване на EUSDR като полезен форум за сътрудничество със страните кандидатки за ЕС, оценявайки усилията на Дунавския младежки съвет (DYC) и приветствайки институционализирането на Дунавската мрежа на младежките организации (DYON) като иновативен елемент за оформяне на бъдещето на целия регион.

Външните министри приветстваха новите инициативи на австрийското председателство на EUSDR за насърчаване на по-нататъшен диалог и сътрудничество в региона на река Дунав, като се противодейства на незаконната миграция, засилва се сътрудничеството за разбиване на мрежи за контрабанда, потвърждавайки ангажимента за справяне със съществуващите и новите предизвикателства в региона на река Дунав, подчертавайки значението на програми за финансиране като Interreg за постигане на резултати.

Следващото годишно председателство на Дунавската стратегия ще бъде поето от Босна Херцеговина, а след нея на ротационен принцип ще дойде ред и на България.

 

репортер: Мариана Гомилева (Виена)