Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти.
Организация „Активни потребители“ публикува изследване, което има за цел да определи качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател.
В теста са включени 30 търговски марки сирене, като една от тях е закупена два пъти от различни търговци в София и Русе. Сирената са закупувани от 6 града от страната (София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Перник) от различни магазини.
Основен критерий за подбор е ниската цена – под 10 лева за килограм.
Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание.
В таблицата е показано измереното водно съдържание на 30-те проби. При изискване на БДС за водно съдържание до 54% се вижда, че само една търговска марка покрива това изискване, при това ние имаме известни съмнения за този продукт (виж забележката*).
С жълт цвят са маркирани резултатите в диапазона 62 – 70%, а надвишаващите са оцветени в червено.
В жълтият сектор са 10 марки сирене, а останалите (червените) 16 имат водно съдържание над 70%.
През годините Активни потребители изследва различни показатели в сирената, но водното съдържание неизменно фигурира във всички тестове, което позволява да се направи един кратък исторически преглед.