Министерството на финансите не подкрепя направените законодателни предложения за разширяване кръга на стоки и услуги, които ще се облагат с намалена ставка на ДДС. Това стана ясно от писмено становище на института до Народното събрание.

obyava za rabota vratsa

Законопроектите са шест на брой – от храните и лекарствата, до ресторантьорските услуги, фитнесите и памперсите.

Днес Комисията по бюджет и финанси също не подкрепи внесените законопроекти и ще ги разглежда на второ четене.

Според министерството на финансите загубата в шестте законопроекта влиза на 1.8 млрд. лв. приходи. За сравнение, постъпленията от ДДС през 2019 г. възлязоха на около 11 млрд. лв., а тази година е предвидено да бъдат 10.64 млрд. лв., което значи, че свалянето на ставката би заличило 17% от постъпленията по това перо.

За да се компенсират загубите, общата ставка по ДДС трябва да се качи на 24% или данък печалба за бизнеса да се вдигне до 17-18%, сочат изчисленията.

Най-голяма ще е загубата от свалянето на ставката за лекарствата и основните храни, за което настояват от политическа партия БСП – 1.5 млрд. лв.

Намаляването на данъка за ресторантите и заведенията, което бе обявено от премиера Бойко Борисов след натиск от ресторантьорите, ще струва на бюджета 150 млн. лв.

Свалянето на ДДС на 9% за книги, учебници и помагала ще лиши бюджета от 13 млн. лв., а на детски храни, детски фармацевтични продукти и памперси – 39 млн. лв.

Загубата от фитнесите би била 4 млн. лв., а от общите туристически услуги – 19 млн. лв.

От становището на МФ става ясно, че евродирективата за ДДС допуска държавите да имат най-много две намалени ставки. Тъй като у нас хотелските нощувки се облагат с 9%, а някои други доставки с 0%, България е изчерпала квотата си и не може да въвежда трета диференцирана ставка – например 5%.

Най-ниската стандартна ставка на данъка пък може да е 15%.