Поливната система на жълтите павета била в плана на кибератаките, готвени от хакерската група, пробила системата на НАП. Изречението звучи като пълен алогизъм, но е изказано не от друг, а от прокурор Евгения Станкова и то пред куп журналисти.
Тя обясни, че е имало опит да се хакне сървър, който управлява поливната система в самия център на столицата. Направено било с цел влизащите през парадния вход на Народното събрание да бъдат опръскани. Това също било елемент от опита да се създаде усещане за нестабилност.
Иначе сериозното в цялата история е, че „ТАД Груп” по думите на Станкова са избирали фирми, чиито данни да копират. Информацията, свалена от сървърите на НАП пък е била предоставена на онлайн издание седмици преди кибератаката да стане обществено достояние. В подкрепа на твъдението си прокурор Станкова се позова на доказателствата по разследването за кибертероризъм и разпитите на служители на компанията. Имало данни за скрит чат в криптираното приложение “Телеграм” между собственика на онлайн изданието и един от обвиняемите, като там се казвало, че данните от сървъра на данъчните са били предоставени.
Наблюдаващият прокурор обясни и защо делото и мярката за неотклонение на собственика на фирмата Иван Тодоров трябвало да се гледат при закрити врати, защото става дума за “данни, които касаят националната сигурност”. Станкова допълни, че се цели да “не бъдат разгласявани данни, които да всяват допълнително социално напрежение и паника в обществото”.
“Има данни, че информацията е била предоставена и на други средства за масово осведомяване – Би Би Си, “Ройтерс” – те са излезли и извън пределите на нашата република – това създава голяма възможност да се засегне националната сигурност на държавата”, категорична беше Евгения Станкова.