Един от митичните инфраструктурни обекти у нас – тунелът под Шипка, изведнъж изплува над повърхността. За него се говори от 70-те години, но досега нямаше изгледи да се стигне до изграждането му. Миналата седмица обаче Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) изненадващо е обявила обществена поръчка за проектиране и строителство, от която става ясно, че няма да се прави един дълъг тунел, а няколко по-къси. Прогнозна стойност е над 320 млн. лв. с ДДС, а срокът за изпълнение – малко над четири години, съобщава “Капитал”.

monsieur bobo vratsa

Допреди месец от пътната агенция твърдяха, че финансиране за проекта няма, а и нямаше дори намеци в предизборната обстановка, че за този обект ще бъде обявен търг. Основните въпроси сега отново са свързани с пари. “Планирано е изпълнението на обществената поръчка да бъде предложено за финансиране от оперативна програма “Транспортна свързаност” 2021-2027. Към настоящия момент не е осигурено финансиране за изпълнението на обекта”, пише в документацията към търга. Проблемът тук е, че към момента няма приети официални документи от Европейската комисия, с които да се регламентира начинът за кандидатстване за следващия програмен период 2021-2027 г.

Интересно е също, че в рамките само на месец стойността на тунела под Шипка е паднала с 200 млн. лв. “Прогнозната стойност на строителството на съоръжението е 520 млн. лв. Търсят се различни варианти за неговото финансиране”, казаха от АПИ през септември, а сега бюджетът е 320 млн. лв.

Какво ще се строи

Общата дължина на участъка през Стара планина е 10.5 км, като ново строителство ще са 7.6 км, а реконструкция ще бъде направена на 2.9 км. от съществуващия път I-5 Габрово – Казанлък. Трасето включва пет тунела с обща дължина 4 км. Основният ще е с дължина 3.22 км, а останалите 4 са по-малки – съответно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м. Ще има още седем големи съоръжения – един подлез и шест моста.

Тунелът под Шипка ще се намира на един километър западно от прохода Шипка и на един километър източно от връх Малуша, посочват от АПИ. Северната му част ще бъде в област Габрово, а южната – в област Стара Загора. Той ще има две ленти за движение по 3.75 м.

Проект на средна възраст

Решението да се изградят обходни пътища на Габрово е взето още през 1975 г. Изграждането на тунел под Шипка пък присъства още в Националния план за регионално развитие за периода 2000-2006 г., като там се споменава за финансиране от японски банки.

Тунелът е втора фаза на големия проект за обходния път на Габрово. Първата, която започна преди шест години, трябва да е готова до края на ноември. Там България загуби част от еврофинансирането заради забавяне по непредвидени обстоятелства.

За тунела има готов идеен проект, чието изготвяне е струвало 125 хил. лв. Агенцията възложи поръчката на разширения идеен проект на консорциум “Мости” през 2014 г.

От 2012 г. има и решение по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), като през 2014 г. Върховният административен съд отхвърли жалбите срещу него.

Условията на търга

Срокът за подаване на оферти е 5 декември 2019 г. Основен критерий за оценка ще бъде предложената цена (с тежест 60%). Ценовите оферти обаче се отварят, след като се прегледат предложенията за проектиране и строителство, които са с обща тежест 40%.

Освен това участниците в процедурата трябва да имат минимален общ оборот от поне 300 млн. лв. за последните три приключили финансови години, като 100 млн. лв. трябва да са от строителство, проектиране или инженеринг на пътища.

Срокът за изпълнение на поръчката ще бъде 1550 дни, или малко над четири години. Според условията на търга обаче договорът влиза в сила чак след като бъде осигурено финансиране. Това ще може да се случи вероятно най-рано в началото на следващия програмен период – през 2021 г. Което означава, че в най-оптимистичния сценарий тунелът може да бъде завършен през 2025 г.