Към 11 май 2020 г. общият брой на постъпилите заявления за изплащане на компенсации по мярката 60 на 40 е 11 150. Заявленията са подадени от 9 035 работодатели, за общо 171 548 работници и служители. Данните предостави по време на петъчния парламентарен контрол вицепремиерът по икономическата и демографската политика Марияна Николова.

monsieur bobo vratsa

От изнесената от нея информация стана ясно, че най-много са одобрените работодатели от секторите хотелиерство и ресторантьорство – 36,6%.

Следват бизнесите в областта на търговията и ремонт на автомобили – 19%. Работодателите в преработващата промишленост, възползвали се от мярката, са около 11,5%.

В секторите култура, спорт и развлечение – 5%, а в транспорта и строителството – 4%. По данни от НОИ към 12 май, изплатените компенсации са в размер на близо 16 млн. лева.