Европейската комисия представи на Съвета предложения за решения да бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 81,4 милиарда евро на 15 държави членки, сред които и България в рамките на инструмента SURE.
Инструментът SURE е съществен елемент от цялостната стратегия на ЕС за защита на гражданите и смекчаване на тежките социално-икономически последствия от пандемията от коронавирус.
Това е една от трите мрежи за сигурност, одобрени от Европейския съвет за защита на работниците, предприятията и държавите.
След като Съветът одобри тези предложения, финансовата подкрепа ще бъде предоставена под формата на заеми, отпуснати при благоприятни условия от страна на ЕС за държавите членки. Тези заеми ще помагат на държавите членки да се справят с внезапните увеличения на публичните разходи за поддържане на заетостта.
По-конкретно те ще помогнат на държавите членки да покрият разходите, които са пряко свързани с финансирането на националните режими на работа при непълно работно време, и други подобни мерки, които са въвели в отговор на пандемията от коронавирус, по-специално по отношение на самостоятелно заетите лица.
След консултации с държавите членки, поискали подкрепа, и след оценка на техните заявления, Комисията предлага на Съвета да одобри предоставянето на финансова подкрепа за:
Белгия 7,8 милиарда евро
България 511 милиона евро
Чехия 2 милиарда евро
Гърция 2,7 милиарда евро
Испания 21,3 милиарда евро
Хърватия 1 милиард евро
Италия 27,4 милиарда евро
Кипър 479 милиона евро
Латвия 192 милиона евро
Литва 602 милиона евро
Малта 244 милиона евро
Полша 11,2 милиарда евро
Румъния 4 милиарда евро
Словакия 631 милиона евро
Словения 1,1 милиарда евро
SURE може да осигури финансова подкрепа в общ размер до 100 милиарда евро за всички държави членки. Предложенията на Комисията до Съвета относно решения за предоставяне на финансова подкрепа възлизат на 81,4 милиарда евро и обхващат 15 държави членки.
Португалия и Унгария вече представиха официални заявления, които в момента се оценяват.
Комисията очаква да представи предложение за предоставяне на подкрепа на Португалия и Унгария в скоро време. Държавите членки, които все още не са подали официални заявления, все още могат да направят това.
Отпускането на заеми на държавите членки в рамките на инструмента SURE ще бъде подкрепено от система от доброволни гаранции от държавите членки.
Комисията очаква процесът на финализиране от страна на държавите членки на споразуменията им за гаранция с Комисията да приключи много скоро.
Председателят Урсула фон дер Лайен заяви, че трябва да направят всичко по силите си, за да запазят работните места и поминъка на хората.
„Днес правим важна стъпка в тази посока – само четири месеца след като предложи неговото създаване, Комисията предлага да предостави 81,4 милиарда евро в рамките на инструмента SURE, за да се помогне за защитата на работните места и работниците, засегнати от пандемията от коронавирус в целия ЕС. В контекста на безпрецедентната криза SURE е ясен символ на солидарност. Европа се е ангажирала да защитава гражданите“, каза още тя.
Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията, отговарящ за икономиката в интерес на хората съобщи, че работниците в момента живеят при огромна несигурност и ние трябва да бъдат подкрепени, за да преодолеят тази криза, и да се даде нов тласък на икономиките.
„Ето защо Комисията предложи инструмента SURE, за да помогне за защитата на работниците и да улесни икономическото възстановяване. Днес приветстваме силния интерес на държавите членки към достъпа до евтино финансиране, налично в рамките на SURE, в подкрепа на режими на работа при непълно работно време и подобни мерки, и очакваме бърз процес на вземане на решение, за да започнем изплащането на заемите“, каза Валдис Домбровскис.
„SURE беше една от първите мрежи за сигурност, които решихме да въведем, за да гарантираме, че работниците ще имат доход, докато са временно без работа, и че заетостта им ще бъде запазена. По този начин SURE ще спомогне за по-бързо възстановяване. Всички държави членки скоро ще са предоставили общо 25 милиарда евро под формата на гаранции и ние предлагаме 15-те държави членки, поискали подкрепа, да получат общо 81,4 милиарда евро под формата на заеми. Това е проява на европейска солидарност, която показва, че заедно сме по-силни и това е в полза на всички европейски граждани“, каза Никола Шмит, комисар по въпросите на работните места и социалните права.
Според Паоло Джентилони, комисар по въпросите на икономиката, въвеждането на режими на работа при непълно работно време изиграва съществена роля за смекчаването на последиците върху заетостта от пандемията от COVID-19.
„SURE е приносът на Европейския съюз за тези основни мрежи за сигурност. Инструментът ще спомогне за защитата на работниците от безработица и за запазването на работните места и уменията, от които ще се нуждаем, когато нашите икономики се възстановят. Силният интерес от страна на държавите членки потвърждава жизненоважното значение на тази схема.“
Като част от реакцията на коронавируса на 2 април 2020 г. Комисията предложи инструмента SURE. На 19 май 2020 г. държавите членки в Съвета приеха регламента за създаване на SURE. Участието на всяка държава членка в общия размер на гаранцията съответства на нейния относителен дял в общия брутен национален доход (БНД) на Европейския съюз въз основа на бюджета на ЕС за 2020 г.