Докато Европа се учи как да съжителства с пандемията,

la toscana vratsa

разработването и бързото внедряване в световен мащаб на безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 остават съществени елементи в действията за намиране на окончателно решение на кризата, засягаща общественото здраве.

В този контекст Европейската комисия предприема действия, за да гарантира, че навсякъде в Европа ще има достъп до безопасни ваксини и насърчава възприемането на координиран подход за стратегии за ваксиниране при внедряване на ваксините.

С оглед на предстоящите обсъждания между лидерите на ЕС, днес

Комисията представя основните елементи, които да бъдат взети предвид от държавите членки в техните стратегии за ваксиниране срещу COVID-19, за да се подготвят Европейският съюз и неговите граждани за момента, когато ще бъде налична безопасна и ефективна ваксина; представени са и приоритетните групи, които би следвало да се ваксинират най-напред.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви:

„Безопасна и ефективна ваксина е най-доброто средство, чрез което да победим коронавируса и да се върнем към нормалния си начин на живот. Работихме усилено за сключване на споразумения с фармацевтичните дружества и обезпечаване на дози от бъдещи ваксини. Сега трябва да гарантираме, че ще бъдем напълно готови да внедрим ваксината, когато тя бъде намерена. С нашата стратегия за ваксиниране помагаме на държавите от ЕС да подготвят своите кампании за ваксиниране: кой да бъде ваксиниран най-напред, как да се осигури справедливо разпределение на ваксините и как да се предпазят най-уязвимите хора. Ако искаме ваксинирането да се увенчае с успех, трябва да се подготвим сега.“

Заместник-председателят Маргаритис Схинас, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот, посочи следното:

„Докато пандемията се завръща към нивата си от месец март, не така стоят нещата с нивото на нашата подготовка. Днес отбелязваме важен етап в продължаващите действия на ЕС в отговор на пандемията от COVID-19; целта е да подсигурим на всички в ЕС безопасни, физически и финансово достъпни ваксини срещу COVID-19, когато те бъдат налични. Единственият начин да избегнем какофонията и да бъдем по-ефикасни от преди, е да действаме заедно.“

Стела Кириaкиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви:

„С голямо безпокойство наблюдавам все по-бързото нарастване на нивата на заразяване навсякъде в ЕС. Времето ни притиска — за всички следва да е най-важен приоритет да се направи необходимото за избягване на опустошителните последици от повсеместно въвеждане на ограничителни мерки. И трябва да се подготвим за следващите стъпки. Ваксината няма да бъде магическо решение, но ще играе централна роля за спасяването на човешки животи и за ограничаване на пандемията. И когато и ако бъде намерена безопасна и ефикасна ваксина, трябва да сме готови да я внедрим възможно най-бързо, като изградим у гражданите доверие в нейната безопасност и ефикасност. Ваксините няма да спасят човешки животи, но ваксинирането ще го направи.“

В съответствие с представената на 17 юни Стратегия на ЕС за ваксините Европейската комисия и държавите членки осигуряват производството на ваксини срещу COVID-19 посредством предварителни споразумения за закупуване с производители на ваксини в Европа.

Всяка ваксина ще трябва да бъде разрешена от Европейската агенция по лекарствата съгласно обичайните стандарти за безопасност и ефикасност.

Сега държавите членки следва да започнат да подготвят обща стратегия за ваксиниране при внедряване на ваксините.

Държавите членки следва да осигурят, наред с другото:

капацитет на отговарящите за ваксинирането служби за доставяне на ваксини срещу COVID-19, включително наличие на квалифициран персонал, както и на медицинско оборудване и лични предпазни средства; лесен достъп до ваксините на приемливи цени за целевите групи от населението; внедряване на ваксини с различни характеристики и изисквания за съхранение и транспортиране, по-специално по отношение на хладилната верига и капацитета за транспортиране в хладилни превозни средства и за съхранение; ясна комуникация относно ползите, рисковете и значението на ваксините срещу COVID-19, за да се изгради обществено доверие в тях.

Всички държави членки ще получат едновременно достъп до ваксините срещу COVID-19 въз основа на числеността на населението си.

По време на началните етапи на внедряване и преди да бъде постигнат висок темп на производство, общият брой на дозите ваксини ще бъде ограничен.

Поради това Комисията дава примери за неподредени по важност приоритетни групи, които да бъдат взети предвид от държавите тогава, когато бъдат налични ваксини срещу COVID-19;

сред тях са:

работниците в лечебни заведения и заведения за дългосрочни грижи; лицата на възраст над 60 години; лицата, които са особено изложени на риск поради здравословното си състояние; работниците от критично значение; лицата, при които не е възможно физическо дистанциране; групите в по-неравностойно социално-икономическо положение.

В очакване на пристигането на одобрени ваксини срещу COVID-19 и с цел успоредно с това се гарантира запазване на други основни услуги и програми за здравни грижи и за обществено здравеопазване,

ЕС трябва да продължи да ограничава предаването на вируса.

Това може да се постигне, като се защитят уязвимите групи и се следи гражданите да спазват мерките в областта на общественото здраве.

Дотогава, а твърде вероятно и по време на първоначалните фази на въвеждане на ваксинирането, нефармацевтичните интервенции (като например физическо дистанциране, затваряне на обществени места и приспособяване на работната среда) ще продължат да бъдат основните инструменти в областта на общественото здравеопазване, използвани за контрол и управление на разпространението на COVID-19.

Докато Европа преминава към следващия етап на пандемията от COVID-19, по-важно от всякога е държавите да следват общи стратегии и подходи по отношение на ваксинирането.

По време на извънредното заседание на Европейския съвет от 2 октомври държавите членки призоваха Съвета и Европейската комисия да активизират още повече усилията за цялостна координация и работата по разработването и разпространението на ваксина на равнището на ЕС.

На 24 септември Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) публикува своята актуализирана оценка на риска във връзка с пандемията от COVID-19, заедно с набор от насоки за нефармацевтични интервенции (като например хигиена на ръцете, физическо дистанциране, чистене, проветряване).

Както подчерта председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен в речта си за състоянието на Съюза за 2020 г.,

Европа трябва да продължи да се бори с пандемията от COVID-19 изключително внимателно, отговорно и единно, и да използва извлечените поуки, за да засили готовността на ЕС за действие при кризи и управлението на трансгранични заплахи за здравето.

На 15 юли Комисията прие Съобщение относно готовността в краткосрочен план на системите за здравеопазване в ЕС, като призова държавите членки да подготвят мерки за превенция, за готовност за действие и за реакция в случай на бъдещи огнища на COVID-19.

В съобщението бяха отправени серия препоръки как това да бъде постигнато например по отношение на тестването, проследяването на контактите и капацитета на здравната система.

За ефективното изпълнение на тези мерки се изисква координация и ефикасен обмен на информация между държавите членки. Дадените в стратегията препоръки са все така актуални и държавите членки се насърчават да ги спазват.

Една от основните непосредствени задачи, които Европа трябва да изпълни с цел преодоляване на пандемията от коронавирус, е да се ускорят разработването, производството и внедряването на ваксини срещу COVID-19. В Стратегията на ЕС за ваксините, публикувана през юни, се очертава пътят напред.

Безопасността, качеството и ефикасността на ваксините са основополагащи елементи на всеки процес на разработване и разрешаване на ваксини, а от разработчиците на ваксини се изисква да представят подробна документация и данни на Европейската агенция по лекарствата в рамките на процедурата на ЕС за издаване на разрешение за търговия.

Съгласно законодателството на ЕС се изисква — след като бъде издадено разрешение, — безопасността на ваксината, както и нейната ефективност, да бъдат подложени на наблюдение.

Ще е необходимо централизирано събиране на допълнителни доказателства, за да се направи оценка на въздействието и на ефективността на ваксините срещу COVID-19, от гледна точка на общественото здравеопазване, след като те бъдат разпространени сред населението.

Това ще бъде от ключово значение за преодоляване на пандемията и за вдъхване на доверие у европейците.