Магистралата за 600 млн. лв. през Кресненското дефиле, която е с дължина 13 км, е излишна. Констатацията е на Европейската комисия и е направена в писмо през октомври до родното Министерство на транспорта. В този участък, част от магистрала “Струма”, е напълно достатъчно да има обикновено шосе с две ленти за движение, показват пък данните и прогнозите за бъдещия трафик.

la toscana vratsa

ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА МАГИСТРАЛАТА, КОЯТО ЩЕ СТРУВА ПО 45 МИЛИОНА НА КИЛОМЕТЪР

Въпросното писмо с прелюбопитните констатации бе разпространено от евродепутата Радан Кънев.

От документа се разбира още, че София се е опитала да подведе ЕК за броя на тунелите, виадуктите и мостовете, които трябва да бъдат изградени по АМ “Струма” в най-трудната й част, пише в. “Сега”. Освен това българската страна е подценила вредите от строителството за местните растения и животни, някои от които са изчезващи видове и трябва зорко да бъдат пазени, разкрива кореспонденцията. Говори се и за необяснимо раздуване на разходи. Изграждането на аутобана през дефилето влиза в критична фаза, тъй като заради колосално забавяне проектът най-вероятно няма да бъде завършен в срок и може да се наложи страната ни да върне цялото усвоено еврофинансиране обратно в Брюксел.

В писмото на ЕК се посочва, че България на практика не е обосновала нуждата от изграждане на многолентов скоростен път през Кресненския пролом. Прогнозата на София за този участък, познат и като лот 3.2 от “Струма”, е, че през 2030 г. оттам ще минават едва 12 200 автомобила средно в денонощие. За сравнение в най-натоварения пътен участък в България – магистрала “Тракия” между София и Пловдив, за денонощие преминават средно по 42 614 моторни превозни средства, а в пиковия 20 юли трафикът е надхвърлил 67 000 МПС-та, показват данните на АПИ за 2018 г.  По втората по интензивен трафик отсечка  – между София и Ботевград на магистрала “Хемус”,  средният поток е 28 230 автомобила на денонощие, при това без тировете, отклонени по обходен маршрут заради ремонтните дейности. Третата по натовареност отсечка е по пътя София – Калотина (бъдещата магистрала “Европа”). Става дума за участъка София – Божурище с 32 877 моторни превозни средства на денонощие средногодишно. Магистрала “Струма” също попада сред по-натоварените, но само в участъка Перник-Долна Диканя, сочат данните на пътната агенция. А през аутобана, който евентуално ще бъде прокаран през Кресна, дори през далечната  2045 г. трафикът ще е под 15 000 МПС-та за денонощие – ако се вярва на прогнозата на АПИ.

Една от най-фрапиращите забележки в писмото от Брюксел е, че има разминавания между проекта на магистралата и придружаващата го оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Например според проекта ще се строят седем тунела, а в ОВОС фигурират само пет. Мостовете в проекта са с два повече от разгледаните в екооценката. Същите “неточности” са допуснати и при броенето на подлези, надлези, пътни възли и напречни връзки.