Социалните домове се очертаха като едно от активните огнища на разпространението на коронавирусната инфекция, след болниците и след завръщащите се наши съграждани от чужбина. Тези домове са най-рисковите, затова там е насочено вниманието, заяви доц. Кунчев по време на брифинга на Националния оперативен щаб.

monsieur bobo vratsa

Към момента продължават да изследват персонала от Домовете за възрастни хора, Домовете с психически увреждания и резидентния тип открити жилища. По думите на доц. Кунчев, те ще продължат поне седмица и повече, тъй като  само домуващите в тези социални домове са над 15 000 и отделно персонала. Лабораториите няма как да поемат изведнъж толкова изследвания, защото паралелно с тях се изследват и медицински персонал от болници, които имат признаци.

До момента са изследвани  80  домуващи и 30 души персонал, като огромната част от тях  са съсредоточени във Видинско – в  Дома в село Гара Орешец и този в град Кула.

На другите места е доста оптимистична ситуацията. В повечето случаи или няма изобщо положителни за коронавирус, или са обикновено  по 1-2 санитарки от персонала, каза още доц. Кунчев и допълни, че там веднага се действа така, че възможността за разпространение на коронавирусната инфекция вътре в домовете да бъде сведена до минимум.

По думите му още от началото мерките са насочени към прекратяване до възможния минимум на контактите на заразени хора в тези домове с външния свят. Като мярка за ограничаване на разпространението на коронавирус в социалните домове ще се правят непрекъснато изследвания; отстранява се персоналът, който има и най-малки признаци на заболяването до получаване на отрицателни резултати; прекратяват се всякакви външни контакти, включително посещение на близки и т.н.

При наличието на заразен с коронавирус ще се реагира според условията и възможностите на конкретното място. Ако е възможно болните ще бъдат отделени в самостоятелна сграда, а където няма възможност – ще бъдат изведени в болница. Здравите, ако е необходимо, ще бъдат настанени  в друг тип заведения, включително и хотели.  Има такава готовност от страна на Социалното министерство, което ще покрива разходите, ако се наложи, обясни още доц. Кунчев.

Относно големия брой заразени медицински служители

ген. Мутафчийски коментира, че в световен мащаб едни от най-рисковите професии са именно тези, свързани със здравната система – лекари, медицински сестри, санитари.

Това са хората, които са непосредствено изложени на риск  в редица държави, категоричен беше началникът на ВМА и добави, че “независимо от използването на индивидуални защитни средства, които  са абсолютно задължителни в болниците и независимо какви пациенти се обслужват има съответен риск за персонала да бъде заразен”.

Препоръките, които винаги са давали от Щаба, за да се избегнат рисковете са именно в самата организация на работа, в самия работен процес, в идентифицирането на  болните и на персонала, който е имал контакт със заразени и не само в  работния процес, но и в местата за почивка на работещите в здравните заведения да се спазват изисквания за физическо дистанциране.

Според на ген. Мутафчийски в COVID отделенията заболеваемостта сред персонала е по-малка, отколкото в обикновени отделения, тъй като там служителите са  абсолютно мобилизирани, много добре осъзнаващи каква е опасността, а  и  те носят  индивидуални защитни средства, които са в пълен обем.