България обмисля да последва примера на Полша и Унгария за забрана на вноса на украинско зърно, които сториха това в събота вечерта. Това съобщи в Пловдив земеделският министър Явор Гечев, цитиран от БНР. В същото време Европейската комисия обяви, че смята въведените едностранни забрани за внос на продукция от Украйна за неприемливи.

monsieur bobo vratsa

“Европейската комисия е наясно, че Полша и Унгария обявиха въвеждането на забрани за внос на зърно и други селскостопански продукти от Украйна. В този контекст считаме за важно да напомним, че търговската политика на ЕС е изключителна компетентност на цялата общност, така че всякакви едностранни действия са недопустими“, съобщиха от пресслужбата на ЕК

Явор Гечев обаче настоява, че служебното правителство пази българските интереси, като забранява вноса на евтина продукция за сметката на скъпата вътрешна.

“Трябва да се запазят и българските интереси. Още повече, когато две от държавите реагират по този начин, то ако ние не реагираме по сходен, натрупванията (на украинско зърно) на българска територия може да станат още по-големи, тъй че работим (по въпроса)“, каза Гечев.

Той не уточни за кои български интереси става дума – тези на зърнопроизводителите, които искат да пласират зърно на високи цени или тези на потребителите, страдащи от рекордна инфлация при храните, която в пъти надвишава тази в еврозоната. До 2027 година българските земеделци ще получат 4.4 милиарда евро директни субсидии за единица обработваема площ, като лъвският пай ще отиде за зърнопроизводителите.

Явор Гечев чака в понеделник доклади за правните основания, на които са стъпили Полша и Унгария, за да забранят вноса на зърно и някои основни храни от Украйна.

“Работим в тази насока, ще имаме комуникация с министъра на икономиката, защото той е ресорният министър по отношение на този тип мерки. Предполагам, че във вторник ние вече, събирайки цялата информация, ще има комуникации с президента, който пряко има ангажименти в тази ситуация, тъй че е въпрос на време”, заяви той.

Гечев припомни, че още през септември България е поискала реакция от Европейската комисия за вноса на украинско звърно, а преди дни е провел онлайн разговори с негови колеги от шест държави от Централна и Източна Европа.

Точно преди изборите българските зърнопроизводители направиха тридневни протести с настояване за забрана на вноса от Украйна. Тогава Гечев подкрепи техния протест, като дори яхна един от тракторите, които блокираха движението между България и Румъния.