Това е един от 12- те Господски празници.
На 40-я ден от раждането си, според Мойсеевия закон, всяко първородно дете от мъжки пол трябвало да бъде представено в храма с принасяне на дар – агне, а за бедните – гургулица или два гълъба.
Родителите на Иисус се подчинили на традицията и там станали свидетели на неразбираемо за тях събитие.
Посрещнал ги благочестивият старец Симеон (Богоприемец) с думите : ”Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си с миром, защото очите ми видяха Твоето Спасение, което си приготвил пред лицето на всички народи – светлина за просвета на езичниците и слава на Твоя народ Израиля!”
Йосиф и Св. Дева се чудели на тия негови думи. А той, като ги благословил, обърнал се към Мария и казал:
„Ето, Този лежи за падане и ставане на мнозина в Израиля и за предмет на противоречия, и на самата тебе меч ще прониже душата, за да се открият мислите на много сърца.”
Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки,
които египетският цар Птоломей II Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил с тази преводаческа задача. На него се паднало да преведе книгата на пророк Исаия. И когато стигнал до глава 7, стих 14, помислил, че в еврейския текст има грешка, като е казано:
„Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил”.
Посегнал да поправи думата „Девица”, но Ангел Господен го спрял:
„Писанието е точно, затова нищо не поправяй! Ти няма да умреш, докато не видиш с очите си изпълнението на тези думи”.
По внушение на Светия Дух, Симеон влязъл в храма,
когато донесли малкия Иисус, взел го на ръце и изрекъл пророческите думи. Освен праведният Симеон и овдовялата пророчица Анна, неомъжила се втори път и пребивавала в храма в молитви, припознала в младенеца бъдещия Христос – Спасител на човечеството.
Църквата причислила и двамата към лика на светците и ги чества на другия ден след празника.
Сретение Господне е установен още в ранните векове на християнството, започнал да се празнува особено тържествено от времето на византийския император Юстиниан Велики (527-565 г.).