На 29 юни 1994 г., 13 държави и Европейската комисия подписват международната Конвенция за опазване на река Дунав. За първи път Денят на Дунав се чества през 2004 г.
Целта на този ден е да привлече общественото внимание към значението на реката за регионите и устойчивото използване на водите й. Страните от Дунавския басейн за поредна година се обединяват за 29 юни – Деня на река Дунав.
Министерство на околната среда и водите, Басейнова дирекция „Дунавски район“, регионалните инспекции по околната среда и водите в Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново и Русе организират, участват, подкрепят и подпомагат провеждането на 30 инициативи от кампанията за Деня на Дунав.
Темата тази година е
„Бъди активен за по-безопасен Дунав“
и e вдъхновена от Дунавската декларация от 2016 г. Документът поставя като приоритет превръщането на басейна на река Дунав в по-чист, по-здравословен и по-безопасен за всички граждани. Денят на Дунав се превърна в най-големия речен празник в света – с фестивали, конференции, срещи и образователни събития. Програмата за 29 юни в България за поредна година е пъстра и наситена – научни форуми, фестивали, екологични акции, художествени и кулинарни прояви, спортни състезания, пленери, дискусии, изложби и други.
Дунав е втората по дължина река в Европа след Волга. Тя е единствената голяма река в Европа, която тече в посока от запад на изток.
Река Дунав минава през 10 държави: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България,Румъния, Молдова и Украйна. Басейнът и заема общо 817 000 km2.
От 2007 година обаче е обявена за една от най-застрашените реки в света. Тя свързва 10 държави, минава през 4 столици, тя е най-големият пролом в Европа и завършва с три ръкава. Има 120 острова, от които 70 са български.
Ако изворът й е в Германия обаче делтата е в България и народът ни я тачи с особено чувство за нещо свое. Тя е и естествената граница със северната ни съседка Румъния.
Повод да отбележат деня на реката имат четири по-големи градове в Северозапада- Видин, Лом, Козлодуй, Оряхово, както и всички останали по-малки населени места около поречието, тъй като тя векове е давала поминък на предците им.
Ето как ще отбележат Деня на Дунав в Козлодуй:
Конкурси, еко инициативи и фолклорна програма за Фестивала на рибата в Козлодуй