ППМГ „Акад. Иван Ценов“ беше домакин на мобилност по международен проект Еразъм+ „Think“, №2019-1-SK01-KA229-060786_5. Учебната визита се състоя от 30.10.2021 до 03.11.2021 г. и в нея взеха участие учители и ученици от партньорски училища от Словакия, Латвия, Италия и Португалия.

monsieur bobo vratsa

Участниците в мобилността бяха изключително щастливи от възобновената присъствена дейност по проекта, въпреки, че през двугодишния период след последната осъществена мобилност в Италия, те обменяха информация и работиха по съвместни задачи в платформата eTwinning.

Тематичното съдържание на проведените дейности беше съобразено с целите на проекта, а именно учениците да се запознаят с ценностите на демокрацията и как функционира едно демократично общество, ролята ни на активни граждани и отговорността ни да допринасяме за устойчивост на демократичните принципи и демократично управление чрез участието в избори от всякакъв вид – както на национално, така и на европейско ниво.

Акценти в програмата бяха интерактивните занятия, които включваха образователни игри на тема „Европейските ценности“ и „ЕС в нашето ежедневие“ – игра с конкретни примери за законодателството на ЕС и по какъв начин то е различно от националните, регионалните или местните власти.

Учениците работиха в международни екипи и активно използваха в работата си съвременните технологии – компютри и интерактивни дисплеи за реализиране на своите продукти.

Забавната онлайн игра „12 закона на ЕС, които променят ежедневието ни като граждани на Европейския съюз“ даде знания на учениците по атрактивен начин, а изработването на плакати „Вашият глас има значение!“ с приложението PosterMyWall разви техните творчески и дигитални умения.

Интересно за всички беше и художественото ателие на тема “Бъди добър гражданин”, в което се използва ефективния инструмент за обучение, наречен Lapbook, включващ практически образователни дейности – рисунки, текст, снимки и всяка друга информация, която отговаря на темата.

Докато учениците търсеха информация, те научаваха за активното гражданство и в края на семинара изработиха прекрасни крайни продукти – забавни и интерактивни книжки.

Работата завърши с написване на послания, започващи с думите „Аз съм добър гражданин, защото…”, които учениците използваха за създаването на плодно ябълково дърво, олицетворяващо техния индивидуален принос като добри граждани на обществото.

Паралелно с художествената работилница се проведе и друг уъркшоп на тема „Soft skills“, който беше естествено продължение на въпроса какво ни прави добри граждани.

Госпожа Калина Николова запозна учениците с меките умения и как те ни помагат да се впишем в съвременното общество и да бъдем добри граждани, след което провокира аудиторията да допринесе за създаването на Padlet със своите коментари по дискутираните теми за емоционалната интелигентност, емпатията, разрешаване на конфликти, комуникация, екипност, гъвкавост и др.

Проведената мобилност по проект „Think“ беше възможност за учене, развиване на таланти и умения, общуване и създаване на приятелства. Партньорите ни бяха очаровани от природните, културните и историческите забележителности във Враца и София.

Показателни за това са думите на един от учителите след приключването на срещата: „Физически съм си у дома, но сърцето ми е все още в България.“