Чайна „Европа“– пространство за дискусии и малки работилници организира информационен център Европа Директно Враца към Търговско-промишлена палата – Враца. В малката работилница „Какво предадох на другите и какво донесох от Еразъм+“ и дискусията на тема „Промяна културата на образованието към учене през целия живот“ участваха част от проектните екипи по програма Еразъм+ във Враца: ППМГ „Акад. Иван Ценов“, СУ „Христо Ботев“, ПГТР, ПТГ “Никола Й. Вапцаров”, ПЕГ „Йоан Екзарх“, като всяко училище представи проектите , които изпълнява.

Мария Панайотова, ръководител на център Европа Директно Враца, представи новата програма Еразъм+ 2021 – 2027, а участниците в Чайна «Европа» се обединиха около факта, че програмате предоставя ценни умения и опит на участниците и помага за модернизирането на образованието, обучението и работата с младежта в цяла Европа.
Координаторът на проект “think” на ППМГ „Акд. Иван Ценов”, Ани Павлова, представи основната идея, цели и дейности по проекта, като подчерта, че чрез работата си партньорите преместват акцента от предметно базираното обучение към нова епоха, представена чрез тематично базираното обучение, включващо няколко учебни предмета и развиващо уменията на 21ви век. Учениците Паолина Андровска, Надя Рашкова и Елица Павлова споделиха удовлетворението си от работата по проекта и разказаха за конкретния си принос към изпълнението на задачите My Vision Board, Bookmarkers, My Advent Calendar, My Learning Style, Ecological Footprint. Чрез дадените примери и демонстрираните материали, учениците показаха колко е важно да мислим рационално, екологично, креативно, критично, емоционално и прогресивно. Предизвикателството на екипа на проект “think” към останалите участници в срещата беше да се довърши с една дума изречението “Аз мисля … .” Публиката реагира с готовност и допринесе да се доразвие идеята за активно мислещите млади хора.
Координаторът на проект „Изиграй! Заснеми! Сподели!”, Калина Николова, представи темите в проектните дейности и показа една от задачите – интерпретация на известни приказки с тансформиращи се кукли. Учениците Мария Тодорова и Деница Мариянова демонстрираха някои от театралните техники, които са усвоили в заниманията си по проекта, говориха за ролята на грима и костюмите, менторството на действащ актьор и чуждестранните екипи, в които са работели по време на мобилността у нас. Момичетата бяха подготвили и игрови задачи върху театрални техники, с които активираха публиката в залата. Изложбата на продукти, създадени по двата проекта на ППМГ допринесоха със своя колорит и провокираха интерес у участниците.
Разпространението и използването на резултатите са най-важните елементи от жизнения цикъл на проектите по програма „Еразъм+“. Те предоставят на участващите организации възможност да информират и да споделят резултатите и продуктите, с което да повишат ефекта от резултатите и обосноват европейската добавена стойност на програма „Еразъм+“.
През новия си програмен период програмата има за цел да бъде още по-приобщаваща, по-достъпна и по-устойчива. Сред важните цели са подкрепата на цифровия преход в европейското образование и подпомагането на изграждането на европейското пространство за образование.