Обикновено преяждането се асоциира с наднормено тегло, сърдечносъдови заболявания и ниски нива на енергия. Възможно ли е обаче тъпченето с храна да уврежда и най-важния орган в тялото ни – мозъка?

monsieur bobo vratsa

Наскоро учени от Бразилия са използвали нов метод на изследване на човешкия мозък, за да намерят отговора на този въпрос, при който се следи как се разпределя водата в различните части на мозъка.

В изследването са участвали 61 тийнейджъри с добро здраве и нормално тегло, и 59 деца на същата възраст, които страдат от наднормено тегло и имат склонност да ядат повече от необходимото.

Оказва се, че в мозъците на двете групи съществуват реални и видими разлики, причинени от отношението на отделните индивиди към храната, пише lifestyle.bg.

При тийнейджърите с наднормено тегло учените са отчели, че нивата на бялото вещество са по-ниски, отколкото при другата група.

Най-силно засегнати са частите, които свързват двете полукълба и онези, които са ангажирани с овладяването на емоциите и нивата на мотивация.

Интересното е, че при хората, страдащи от диабет, се наблюдават същите аномалии и промени.

Следващата мисия на екипа от Бразилия е да установи дали тези промени в мозъка в следствие на преяждане и затлъстяване могат да бъдат преодолени, или остават до края на живота.