Цели 4 500 тона фин прах ще замъглят новогодишното небе. Причината: милионите фойерверки. Любителите на новогодишната пукотевица бранят на живот и смърт това развлечение, но дните му изглеждат преброени.

С наближаването на празниците наближава и голямата пукотевица. Стотици милиони евро ще бъдат похарчени за фойерверки, десетки хиляди тона фини прахови частици и въглероден двуокис ще замъглят новогодишното небе.

Точните числа за Германия: тази година от продажбата на фойерверки се очаква оборот от 130 милиона евро, а според Службата за опазване на околната среда, в атмосферата ще попаднат 4 500 тона фин прах. Ако екстраполираме тези числа поне за европейските държави, картината става още по-потискаща.

“Вече няма да продаваме фойерверки”

Любителите на новогодишната пукотевица бранят на живот и смърт това свое традиционно развлечение, но неговите дни са преброени. Фирми, общини, защитници на животните, граждански инициативи все по-масово обявяват война на фойерверките. Тези дни екипът на супермаркета „Майерс-Едека“ в германския град Ноймюнстер оповести във Фейсбук следното:

„Животните, наши приятели в „Майерс-Едека“, решиха единодушно – тази година при нас НЯМА да се продават фойерверки. Ние решихме да изплатим един свой дълг към тези влажни нослета и към цялата природа. И затова вече няма да даваме принос за огромното замърсяване с фин прах и за тежките страхове на животните”.

Магазини на „Едека“ в още два германски града ще последват този пример.

Голямата верига строителни хипермаркети „Хорнбах“ също реши да не продава повече фойерверки. Говорител на фирмата заяви: „Дълго обсъждахме въпроса и накрая решихме да извадим фойерверките от асортимента си през 2020 година”.

Друга верига строителни супермаркети, „Веркерс Велт“, спира продажбата на фойерверки в град Мьолн. Същото решение още миналата година взе голямата верига супермаркети Rewe в Райнланд-Пфалц.

Мерки вече взимат и редица германски градове. В Хамбург през Новогодишната нощ фойерверките са забранени в част от центъра на града. В Мюнхен забраната важи за целия Стар град и пешеходната зона. В Кьолн, Щутгарт и Хановер също ще има „зони, свободни от фойерверки”.

Дали наистина си имаме работа с трайна тенденция в търговския бранш? От Съюза на търговците HDE са предпазливи. В Съюза на пиротехническата индустрия също нямат информация колко големи вериги са решили да не продават фойерверки, но се надяват продажбите да се задържат на миналогодишното равнище.

Обрат?

Хилядите тонове фини прахови частици и въглероден двуокис, които се отделят в резултат от фойерверките, сериозно развалят въздуха, който дишаме. Ето защо германската организация „Екопомощ“ предлага фойерверките да бъдат забранени в онези 98 града, където редовно се преминава горната допустима граница. В същия дух са и редица местни петиции. Но срещу фойерверките водят битка не само еколозите. Защитниците на животните непрекъснато напомнят, че новогодишната пукотевица причинява страх и панически състояния не само у домашните, но и у дивите животни.

Изпълнителният директор на Съюза на пиротехническата индустрия Клаус Готцен смята, че забраните са неправилна мярка, защото еко-дебатът се водел несериозно. Според него, замърсяването с фин прах и въглероден двуокис е минимално в сравнение с други причинители. Колкото до нараняванията, Готцен твърди, че те се дължат главно на злоупотреба с алкохол и сбивания, а не на легално закупени фойерверки.

За сведение: жертвите на терористични покушения в Германия през 2018 бяха по-малко от жертвите на фойерверки.

Източник: Дойче Веле